Çatışmayı Önleme Kuralları 4

4. Öncelikli Yol Hakkı

BALIKÇILIKLA UĞRAŞAN TEKNELER

Tanım: Manevra yeteneğini sınırlayan, ağlar, oltalar, troller veya diğer avlanma araçları ile balık avlayan teknelerdir. Manevra yeteneğini kısıtlamayan oltalar veya diğer avlanma araçlarıyla balık avlayan tekneleri kapsamaz. [ Kural 3 (d) ]

Kuvvetle yürütülen ve yelkenli teknelere karşı yol hakları vardır. Diğer bütün teknelere yol verirler.

Trol çeken tekne:

Gece işareti: Üstteki yeşil alttaki beyaz renkte olan ve dikey bir doğru üzerinde olan ve her yönden görünür iki fener. [ Kural 26 (b) (i) ] Üzerinde yol olmayan, boyu 50m.den kısa trol  işleriyle uğraşan tekne.( Şekil 4.1)

Boyu 50m.den uzun trol işleriyle uğraşan tekne, her yönden görünür yeşil fenerin üstünde ve gerisinde bir silyon feneri gösterecektir. [ Kural 26 (b) (ii) ] Üzerinde yol olmayan, boyu 50m.den uzun trol  işleriyle uğraşan tekne (Şekil 4.2)

Gündüz işareti: Dikey bir doğru üzerinde ve biri diğerinin üstünde tepeleri birbirine bitişik iki koni. [ Kural 26 (b) (i) ] ( Şekil 4.1)

Su üzerinde yol alırken bu fenerlere ilaveten borda fenerlerini ve pupa fenerini göstereceklerdir. [ Kural 26 (b) (iii) ] Üzerinde yol olan, boyu 50m.den kısa trol  çeken  tekne (Şekil 4.3)

Üzerinde yol olan, boyu 50m.den uzun trol  çeken tekne (Şeki 4.4)

Trol çekmek dışında  balıkçılıkla uğraşan tekne:

Gece işareti: Üstteki kırmızı alttaki beyaz renkte olan ve dikey bir doğru üzerinde olan ve her yönden görünür iki fener. [ Kural 26 (c) (i) ] (Şekil 4.5)

Su üzerinde yol alırken bu fenerlere ek olarak borda fenerlerini ve pupa fenerini gösterecektir.
[ Kural 26 (c) (ii) ] (Şekil 4.6)

Gündüz işareti: Dikey bir doğru üzerinde ve biri diğerinin üstünde tepeleri birbirine bitişik iki koni. [ Kural 26 (c) (i) ]  (Şekil 4.5) (Şekil 4.6)

Denize döşedikleri takımlar tekneden yatay olarak 150m.den daha açığa doğru uzandığı taktirde, takımlar doğrultusunda gece vakti, her yönden görünür bir beyaz fener ve gündüz vakti, tepesi yukarı doğru olan bir koni işareti gösterecektir. [ Kural 26 (c) (ii) ] (Şekil 4.7)

Kısıtlı görüş şartlarında verilecek ses işareti
İki dakika aralıklarla bir uzun ,iki kısa düdük. [Kural 35 (c)]

devam edecek …

TUNÇ TOKAY
Eğitmen / Uzak Yol Güverte Zabiti

tunctokay@hotmail.com
ttokay@yahoo.co.uk

 

Yazı Dizisinin Diğer Bölümleri<< Çatışmayı Önleme Kuralları 3Çatışmayı Önleme Kuralları 6 >>

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...

Su Altı Ürünü

60’lı yılların sonlarına doğru mahkemeden celp almıştım. Konu; Ben, Antalya ‘nın Kaş ilçesinde kilolarca balık …