Deniz YazılarıDenizcinin El KitabıFaydalı BilgilerKöşe YazılarıTunç Tokay

Çatışmayı Önleme Kuralları 4

4. Öncelikli Yol Hakkı

BALIKÇILIKLA UĞRAŞAN TEKNELER

Tanım: Manevra yeteneğini sınırlayan, ağlar, oltalar, troller veya diğer avlanma araçları ile balık avlayan teknelerdir. Manevra yeteneğini kısıtlamayan oltalar veya diğer avlanma araçlarıyla balık avlayan tekneleri kapsamaz. [ Kural 3 (d) ]

Kuvvetle yürütülen ve yelkenli teknelere karşı yol hakları vardır. Diğer bütün teknelere yol verirler.

Trol çeken tekne:

Gece işareti: Üstteki yeşil alttaki beyaz renkte olan ve dikey bir doğru üzerinde olan ve her yönden görünür iki fener. [ Kural 26 (b) (i) ] Üzerinde yol olmayan, boyu 50m.den kısa trol  işleriyle uğraşan tekne.( Şekil 4.1)

Boyu 50m.den uzun trol işleriyle uğraşan tekne, her yönden görünür yeşil fenerin üstünde ve gerisinde bir silyon feneri gösterecektir. [ Kural 26 (b) (ii) ] Üzerinde yol olmayan, boyu 50m.den uzun trol  işleriyle uğraşan tekne (Şekil 4.2)

Gündüz işareti: Dikey bir doğru üzerinde ve biri diğerinin üstünde tepeleri birbirine bitişik iki koni. [ Kural 26 (b) (i) ] ( Şekil 4.1)

Su üzerinde yol alırken bu fenerlere ilaveten borda fenerlerini ve pupa fenerini göstereceklerdir. [ Kural 26 (b) (iii) ] Üzerinde yol olan, boyu 50m.den kısa trol  çeken  tekne (Şekil 4.3)

Üzerinde yol olan, boyu 50m.den uzun trol  çeken tekne (Şeki 4.4)

Trol çekmek dışında  balıkçılıkla uğraşan tekne:

Gece işareti: Üstteki kırmızı alttaki beyaz renkte olan ve dikey bir doğru üzerinde olan ve her yönden görünür iki fener. [ Kural 26 (c) (i) ] (Şekil 4.5)

Su üzerinde yol alırken bu fenerlere ek olarak borda fenerlerini ve pupa fenerini gösterecektir.
[ Kural 26 (c) (ii) ] (Şekil 4.6)

Gündüz işareti: Dikey bir doğru üzerinde ve biri diğerinin üstünde tepeleri birbirine bitişik iki koni. [ Kural 26 (c) (i) ]  (Şekil 4.5) (Şekil 4.6)

Denize döşedikleri takımlar tekneden yatay olarak 150m.den daha açığa doğru uzandığı taktirde, takımlar doğrultusunda gece vakti, her yönden görünür bir beyaz fener ve gündüz vakti, tepesi yukarı doğru olan bir koni işareti gösterecektir. [ Kural 26 (c) (ii) ] (Şekil 4.7)

Kısıtlı görüş şartlarında verilecek ses işareti
İki dakika aralıklarla bir uzun ,iki kısa düdük. [Kural 35 (c)]

devam edecek …

TUNÇ TOKAY
Eğitmen / Uzak Yol Güverte Zabiti

tunctokay@hotmail.com
ttokay@yahoo.co.uk

 

Yazı Dizisinin Diğer Bölümleri<< Çatışmayı Önleme Kuralları 3Çatışmayı Önleme Kuralları 6 >>
Etiketler

Tunç Tokay

Yeterlilikler: Uzak Yol Güverte Zabiti Yacht Master 1.Sınıf Dalgıç Deniz Eğitimci Yeterliliği 1979 Deniz Harp Okulu mezunu. 1981-1982 Kurtarma Sualtı Komutanlığı Balıkadam ve 1. Sınıf Dalgıç (Deep Sea Diver) eğitimi. 1979 – 1985 tarihleri arasında Deniz Kuvvetlerine ait Mayın Tarama gemilerinde Haraket Subaylığı, Çıkarma gemilerinde Komutanlık ve Kurtarma gemilerinde II.Komutanlık görevlerinde bulunmuş ve 1985 yılında Deniz Kuvvetleri'nden ayrılmıştır. 1982-1987 İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Hukuk eğitimi. 1987-2003 Çeşitli tip ve büyüklükte yatlarda Yat Kaptanlığı. 1998- Eğitmen Kaptan. TUNÇ TOKAY Eğitmen / Uzak Yol Güverte Zabiti tunctokay@hotmail.com ttokay@yahoo.co.uk

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı