Deniz YazılarıGökhan KarakaşHaberlerKöşe YazılarıSu Altı

3 günde 3 dünya rekorunu kıracak

Türk kadınının zor işler yapabildiğini göstermek için üç günde üç dünya rekorunu kıracağını söyleyen Can, “Elde edeceğim rekorları Cumhuriyet’in kuruluşunun 90. yılına adıyorum” dedi

3-gunde-3-dunya-rekorunu-kiracak-3692690

GÖKHAN KARAKAŞ / İstanbul
Çanak-kale’deki bir ilköğretim oku-lunda beden eğitimi öğretmeni olan Derya Can adını, geçtiğimizağustos ayında Rusya’nın Kazan kentinde gerçekleştirilen Serbest Dalış Dünya Şampiyonası’yla duyurmuştu. Şampiyonada nefes tutma dalında dünya ikincisi olan Can şimdi de gözünü dünya rekoruna dikti.
Bir süredir Antalya Kaş’ta rekor denemesi için antrenman yapan Can, bugün dünya derin dalış rekorunu elde etmek için dalış gerçekleştirecek.

Cumhuriyet’in 90. yılı için
Üç gün üst üste üç ayrı dalda sualtı dalışları yapacak olan Can, ilk olarak ip destekli paletsiz dalışta 70 metre derine inerek şu anda 61 metre olan dünya rekorunu kırmayı hedefliyor.
Milli sporcu, ‘ip destekli paletsiz sabit ağırlık’ dalışında da 70 metre derine inerek ikinci rekoru kırmayı amaçlıyor. Can son olarak da ‘sabit ağırlık paletli derin dalış’ rekorunu 70 metreden 72 metreye taşımayı istiyor.
Dalış öncesi tüm hazırlıklarını gerçekleştirdiğini ve rokeru kıracağına inandığını belirten Can, “Türk kadınının zor işleri yapabileceğini ve başarılı olduğunu göstermek için elimden geleni yapacağım. Fırsatverilirse Türk sporcusunun neler yapabileceğini de herkese kanıtlamak istiyorum. Kıracağım rekorları Cumhuriyet’in kuruluşunun 90. yılına adıyorum” dedi.

Tüketici kredisiyle çalıştı
Derya Can, başarılı bir sporcu olmasına rağmen destek göremediğinden yakınmıştı.
Rekor denemesi için en az 10 bin liraya ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Can, antrenmanları için tüketici kredisi çekmişti. Can’ın destek talebine kendisi de bir dalgıç olan Arnica Yönetim Kurulu Başkanı Serhan Akın cevap vermişti.
Can’ın sponsoru olan Akın, “Türkiye için önemli bir başarıya imza atacak Derya Can’ın sponsoru olmaktan oldukça mutluyuz. Can’ın hedeflediği rekorları kıracağından hiç kuşkumuz yok” dedi.

milliyet.com.tr

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı