İç savaşa karşı 5 gün yüzecek

Eski milli yüzücü Alper Sunaçoğlu, 5 gün içinde 300 kilometre kulaç atarak yeni bir rekor denemesine girişti.

ic-savasa-karsi-5-gun-yuzecek-3689137

GÖKHAN KARAKAŞ İstanbul
13 Ekim sabahı Mersin Mezitli’den suya giren Sunaçoğlu, Suriye sınırına kadar yüzerek iç savaşıprotesto etmeyi ve denizde en uzun süre kalma rekorunu elde etmeyi planlıyor.

Eylül 2010’da Mersin ile KKTC arasındaki 78 kilometreyi 26 saatte yüzen eski milli yüzücü Alper Sunaçoğlu, Ocak 2011’de de İsrail’den gelen Mavi Marmara gemisine 5 kilometre eşlik ederek yüzmüştü. Sunaçoğlu, Nisan 2011’de ise Sarıyer’denİstanbul Boğazı’na girerek Üsküdar’a kadar kulaç atmış ve 30 kilometreyi 2,5 saatte yüzerek geçmişti. Yüksek performans gerektiren yüzme rekorları için hazırlanan Sunaçoğlu’nun, İmralı Adası’na veGazze’ye yüzme projeleri Türk yetkililer tarafından reddedilmişti. Ağustos 2013’te Suriye’deki iç savaşın son bulması için Mersin’den Lazkiye’ye yüzerek gitme isteği de reddedilen eski milli yüzücü, bu kez izingerektirmeyen bir denemeye girişti. 5-6 gün boyunca suda kalarak 300 kilometre yüzmeyi planlayan Alper Sunaçoğlu, Mersin Mezitli’den Akdeniz’in sularına girdi.
Üzerinde yüzücü elbisesi ve yüzücü gözlüğü dışında malzeme kullanmayan (palet gibi) Sunaçoğlu, 5-6 gün içinde 300 kilometre boyunca kulaç atacak. Sunaçoğlu’nun yüzerken ayağına bağladığı şişme botta, fener, ilaçlar, yiyecek ve su bulunuyor. 4 gündür kulaç atan Sunaçoğlu, “Denizde en uzun süre kalma ve yüzme rekorunu kazanmak istiyoruz. Başarılı olursak 10 Kasım’da Guinness gözlemcilerini ülkemize davet edeceğiz. Suriye’deki iç savaşın bitmesi için dikkatleri o yöne çekmeye çalışıyoruz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...

Silent 55: Güneş enerjisi lüks ile birleşirse…

“Ardınızda bıraktığınız karbon ayak iziniz değil; denizden taşıdığınız kumlar olsun” Güneş enerjisi ile çalışan araçların …