Marmara’nın İstanbul kıyılarında deniz kestanesi istilası

Son yıllarda hızla kirlendiği için canlı türlerinde büyük azalma gözlenen Marmara Denizi’nin tabanını bir deniz kestanesi türünün istila ettiği görüldü. MAREM (Marmara Environmental Monitoring Project) kapsamında yapılan çalışmada 80 metre derinliğe indirilen ağ ile 20 dakika içinde 4 ton deniz kestanesi toplanırken, sadece 7 tür balık ve karides gözlemlendi. Spantagus Purpureus adlı deniz kestanesinin kimyasal atıklardaki ağır metallerle beslendiği ve fazla büyüyemeden ölerek yerine yenisinin çıktığı öğrenildi.

Endüstriyel balıkçılığın artık yapılamaz duruma geldiği bir zamanlar 250 tür canlının yaşam alanı bulduğu Marmara Denizi’nin İstanbul kıyılarındaki yok oluş bir kez daha ortaya çıktı. İstanbul’un tüm yükünü çeken Marmara’nın derinliklerinde kimyasal atıklarla beslenen deniz kestanesinin diğer canlılara yaşam alanı bırakmadığı görüldü. Spantagus Purpureus adlı kahverengi ve küçük deniz kestanesinin denize bırakılan sanayi ve evsel atıklardaki ağır metallerle beslendiği, fazla büyümeden öldükten sonra, yerine hemen yenisinin geldiği öğrenildi. AKKİM Kimya Sanayi’nin desteğiyle yürütülen MAREM (Marmara Environmental Monitoring Project) kapsamında Yassıada ve Sivriada açıklarında algarna ağı ile dip taraması yapan araştırmacılar, 20 dakika içinde 4 ton deniz kestanesinin ağları doldurduğunu gördü. Deniz kestanesinin istila ettiği derinliklerden çıkartılman ağdan farklı sadece 7 tür canlı çıktı. Karides, mırlan balığı, mazak, yengeç, dil balığı, deniz yıldızı ve küçük mezgit dışında ağdan hiçbir canlı çıkmaması kirliliğin ürkütücü boyutunu gösterdi. Marmara Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Doç. Dr. Bahattin Yalçın, “Yumruk büyüklüğünde olması gereken deniz kestanesi tırnak kadar olurken, aldığı ağır metallerle hemen ölüyor. Yerine yenisi geliyor. Denize bırakılan kimyasal atıklar kadar evde kullandığımız deterjan ve sabun da Marmara’yı kirletiyor. 17 milyonluk İstanbul’un tüm kanalizasyon sistemi Marmara’ya bırakıldığı için deniz artık bu yükü kaldıramıyor. Arıtma sistemlerinin yetersiz olduğunu görüyoruz. Kirlenme denizdeki azot ve fosforu arttırırken, ağır metalle beslenen deniz kestanesi bile buna dayanamayarak kısa sürede ölüyor. Deniz kestanesinin istila ettiği deniz tababında başka bir canlıda yaşam alanı bulamıyor” dedi.

Gökhan Karakaş – Milliyet

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...

Silent 55: Güneş enerjisi lüks ile birleşirse…

“Ardınızda bıraktığınız karbon ayak iziniz değil; denizden taşıdığınız kumlar olsun” Güneş enerjisi ile çalışan araçların …