Deniz YazılarıGökhan KarakaşHaberlerKöşe YazılarıSu Altı

Mısır piramitleri kadar ünlü batık

İngiliz askeri malzemelerini Güney Afrika’ya taşıdığı sırada 1941’de Alman savaş uçakları tarafından Kızıldeniz’de batırılan Thistlegorm, piramitler kadar ziyaretçi çekiyor. Thistlegorm’a yılda 25 bin dalgıç dalıyor

misir-piramitleri-kadar-unlu-batik-4358052

Dünyanın en ünlü batıklarından olan Thistlegorm gemisi, her yıl 25 bin dalgıcı konuk ediyor. 1941’de Alman savaş uçakları tarafından batırıldıktan sonra uzun süre keşfedilmeyen Thistlegorm, Mısır piramitleri kadar turist çekiyor. Her yıl Türkiye’den de 2 bine yakın dalgıç 73 yılda doğal balık yuvası haline dönüşen 30 metre derinlikteki Thistlegorm’a dalıyor.
İkinci Dünya Savaşı sürerken İngiliz askeri malzemelerini Güney Afrika’ya ulaştırmak için yola çıkmasına rağmen Girit’ten kalkan Alman uçakları tarafından batırılan Thistlegorm, 73 yılda su altı yaşamının en güzel örneklerini topladı. Kızıldeniz’in eşsiz doğasında yaşam şansı bulan yüzlerce canlı türünün yuva yaptığı gemi, şimdilerde dalgıçların en büyük hayali. Thistlegorm’da ki, jeepler, kamyonlar, top mermileri, tanklar, torpidolar, mayınlar, uçaksavarlar, motosikletler, lokomotifler, postallar, üniformalar ve tüfekler dalgıçları başka bir dünyaya götürüyor.

‘Batık ününü hak ediyor’
Anemon, timsah, papağan, orfoz, melek, baraküda, müren gibi balık türlerinin yanı sıra onlarca tür mercana ev sahipliği yapan batık, doğal güzellikleriyle de tercih sebebi. Her yıl binlerce dalgıcı Thistlegorm’a götüren Camel Dive yetkilisi Ornella Ditel, “Batık, dalgıçlar arasında bu kadar ünlü olmayı fazlasıyla hak ediyor. Thistlegorm, tıpkı piramitler ve Luxor tapınakları gibi tarih severler için bulunmaz bir deneyim. Burası dalış endüstrisi için büyük bir çekim merkezi. Biz de muazzam değerini tanıtmak ve bunu korumak için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Türk dalgıçların da favorisi
Thistlegorm’un Türk dalgıçlar tarafından da çok sevildiğini söyleyen Mavi Balina Seyahat Acentesi yetkilisi İhsan Polat ise, “Gemi doğal bir müze gibi. İçine giren dalgıç savaşın acımasızlığı kadar doğanın eşsiz güzelliklerini de görüyor. Her yıl 2 bin Türk dalgıcı gemiye dalıyor” dedi.

Gemiyi bulan Kaptan Jacques Cousteau
Thistlegorm, 128 metre boyunda bir İngiliz askeri kargo gemisi. 18 metre genişliğindeki gemi, döneminin en modern teknolojisi ile donatılmıştı. Alman Heinkel HE 111 avcı uçağı tarafından
5 Ekim 1941’de batırılan gemiyi 1955’te Kaptan Jacques Cousteau bulmuştu.

Gökhan Karakaş – milliyet.com.tr

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı