ÇevreDeniz YazılarıGökhan KarakaşHaberlerKöşe Yazıları

Palamutlar Nerede?

Akdeniz ve Karadeniz ülkeleri arasında göç ederken İstanbul Boğazı’nı kullanmasına rağmen stokları konusunda yeterli bilgi olmayan palamut için TÜDAV(Türkiye Denizcilik Araştırmaları Vakfı) ve Metro Toptancı Marketleri harekete geçti. “Palamutlar Nerede” kampanyasıyla 3 yıl içinde işaretlenmiş 4 bin 500 palamudun denize bırakılması planlanırken göç yolları, çevre kirliliğinden nasıl etkilendikleri, iklim değişikliğinin zararları ve üremeleri hakkında bilgi sahibi olunacak.

İstanbul Boğazı’nın yerel türleri arasında yer alan ve balıkçıların ağlarına son yıllarda daha az görülen palamut balığı için ilk kez bilimsel bir çalışma yapılıyor. Boğazın başka bir yerel türü olan lüferdeki tükenişe dikkat çekerek kamuoyu oluşturan TÜDAV bu kez palamudu bekleyen tehlikeleri önceden belirlemeye çalışıyor. Metro Toptancı Marketleri ile işbirliği yapan TÜDAV palamutları markalayarak denize bırakacak. Benzeri çalışmanın en son 1955’te yapıldığı öğrenilirken ”Palamutlar Nerede?” projesiyle balığın göç yolları öğrenilecek. Aynı zamanda üreme şekilleri, çevre kirliliğinden etkilenmeleri, iklim değişikliğinin zararları, dolaştıkları ülkeler, avlanma ve beslenme alışkanlıkları da belirlenmesi planlanırken markalanmış balıklar konusunda tüm balıkçıların bilgilenmesi sağlanacak. Markalanmış balıklarla karşılayan balıkçıların TÜDAV’a bilgi vermeleri istenirken sembolik hediyelerle ödüllendirileceği belirtildi.

Markalanan ilk palamutların Karadeniz’e doğru bırakılması Beykoz Dalyanı’nda gerçekleşti. Eski devlet bakanı Kürşat Tüzmen’in de katıldığı markalama sırasında bilim adamları da balığın korunması için gerekli önlemler hakkında bilgi verdi. İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Bayram Öztürk, “ En önemlisi su balığın göç yollarını bilmemizdir. İskenderun, Çanakkale, Gökçeada ve Samsun’dan da markalanmış palamutları denize bırakacağız. 55 yıl sonra palamut için bilimsel bir çalışma yaparak neslinin devamı için koruma önerileri getireceğiz” dedi.

Tarih ve yer bilgilerinin yanı sıra boylarının da ölçülerek denize bırakıldığı kampanya sonunda bir de kitap yazılması düşünülürken, kampanya palamutlarnerede.org. sitesinden takip edilebilecek.

GÖKHAN KARAKAŞ Milliyet Gazetesi

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı