Deniz YazılarıDenizcilikGökhan KarakaşHaberlerKöşe Yazıları

Türk Kürekçiye Başarı Ödülü

Kırdığı 8 ayrı rekorla dünya denizcilik tarihine giren Erden Eruç, ABD’deki ‘The Explorers Clup’ın başarı ödülüne layık görüldü. Eruç, ödülünü Avatar filminin yönetmeni James Cameron’la aldı.

Üç okyanusu tek başına kürekle geçmek, kürekle en uzun mesafeyi kattetmek gibi 8 ayrı rekorla dünya denizcilik tarihine giren Erden Eruç, ABD’deki ‘The Explorers Club’ın başarı ödülüne layık görüldü. Eruç ödülünü Avatar filmlerinin yapımcısı olan James Cameron ve dünyanın yörüngesini turlayan ilk Amerikalı astronot John Glenn’le birlikte aldı.
Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği’ni bitirdikten sonra ABD’ye yerleşen Eruç, ‘KaslaGit’ sloganıyla açıldığı okyanuslarda 5 yıl içinde üç kıtanın en uç noktalarına ulaştı.

turk-kurekciye-basari-odulu-3117337

‘Türklerin de gurur kaynağı’
Dünya yolculuğunu uygun mevsimlerde denizde kürekle, karada ise bisikletle tamamlayan Eruç, Dünya Kaşifler Kulübü(The Explorers Club) başarı ödülüne layık gördü. En yüksek zirvelere çıkan, okyanusların en bilinmez derinliklerine ulaşan ve uzayın bilinmeyenlerini keşfedenleri ödüllendiren kulüp, 2013 başarı ödüllerinden birinin de Eruç’a verilmesini kararlaştırdı.
Bugün New York’taki tarihi Waldorf Astoria Oteli’nde gerçekleşen törenle ödülünü alan Eruç, “Şimdi, çocukluğumdan beri gıptayla izlediğim kaşifler ve astronotlarla beraber anılıp, aynı safta yer almaya layık görüldüm. Bu benim kadar Türklerin de gurur kaynağı olmalıdır” dedi.
Ödül töreninde Eruç’la birlikte, dünyanın en derin yeri Mariana Çukuru’na (11 bin metre) kendi yaptırdığı araçla inen ünlü yönetmen James Cameron ve dünya yörüngesine çıkan ilk Amerikalı astronot John Glenn de podyumdaydı.

Gökhan Karakaş – milliyet.com.tr

Etiketler

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı