Cumartesi , Ağustos 24 2019

Yeni doğa sporu: Scubatlon

Antalya Kemer’de düzenlenen 11. Uluslararası Kemer Sualtı Festivali, Türkiye’de ilk kez düzenlenen Scubatlon yarışmasına ev sahipliği yaptı. Suyun altında farklı açılarla yerleştirilmiş ışıklı çemberlere en az dokunarak geçen Alman sporcu Walter Conter yarışmanın şampiyonu olurken, doğa sporlarının farklı bir türü ilk kez ülkemizde hayata geçti.

Dünyanın arkeoloji bilim dalında tek sualtı yarışması olan Uluslararası Kemer Sualtı Festivali kapsamında, Türkiye’nin ilk Scubatlon yarışması gerçekleşti. Deniz dibine belli açılarla yerleştirilen ışıklı çemberlere dokunmadan, denge ayarlama ve yüzerlilik becerisine dayalı yarışmaya Nijerya, Filistin, Almanya, İtalya, Fransa, İran ve KKTC gibi ülkelerden 22 sporcu katıldı. Birinciliği Alman Sporcu Walter Conter’ın eldeettiği Scubatlon yarışmasında İkinci İranlı Yousef Samandar olurken, Türkiye’yi temsilen yarışan Ceyda Öztosun üçüncü oldu. Rusya’da ortaya çıkan ve denize kıyısı olan ülkelerde son yıllarda hızla yayılan yarışmaların ardından derin dalış dünya şampiyonlarından Anna Kozlova’da bir gösteri dalışı gerçekleştirdi. Avrupa Sualtı Görüntüleme Festivalleri Birliği (EUIFA) tarafından en kapsamlı festival sıralamasında ilk üçe girdiği tescil edilen festival kapsamında düzenlenen arkeoloji ve ooğa alanındaki fotoğraf ve video yarışmasında Üçadalar’da dalış yapan sporcular, binlerce yıllık tarihi amforaları kameralarıyla görüntüledi.

Gökhan Karakaş – Milliyet

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...

Gemi üretiminde Türkiye’nin payı yükseliyor

Son dönemde özellikle yerli projeleriyle öne çıkan Türk tersaneleri, kapılarını basın mensuplarına açtı. Yalova’da gerçekleştirilen …