ManşetSeyahatYaşam

Brigitte Bardot ile Ünlenen Akdeniz Kasabası : Saint Tropez

Saint-Tropez, Fransız Rivierası’nda yer alan ve 50-60’lı yılların sansasyonel ismi Brigitte Bardot’un bu tarihi kasabaya adım atmasıyla ünlenen bir sahil kentidir.

Güzel sahil yolları, tepeüstüne kurulmuş köyleri, anıtsal mimarisi, muhteşem şarapları, şirin küçük meydanları ve dünyaca ünlü limanı  ile Saint Tropez büyüleyici bir yer. Verdon Gorges, kayalara oyulmuş Gassin köyü, Port Grimaud’un sahil kasabası, ve Port Cros, Le Levant – Saint Tropez’e serpilmiş değerli taşlar gibidir.

Bridgitte Bardot

Köy, adını Toskana’nın Pisa şehrinde doğan Aziz Tropez’den aldı. Saint-Tropez, güneydoğu Fransa’nın Provence-Alpes-Côte d’Azur bölgesinin Var bölümünde bir kasabadır. Marsilya’nın doğusunda 105 km uzaklıktadır. Saint-Tropez kantonunda başlıca şehridir. Saint-Tropez İkinci Dünya Savaşı sırasında güney Fransa’nın kurtuluş rolü ile bilinir.

Kısmen 1950’lerde, Brigitte Bardot sayesinde Saint-Tropez uluslararası üne sahip oldu. Ve Tanrı Kadını Yarattı filmi burada çekildi. 1960 ve 1970’li yıllarda, Louis de Funes’in çevirdiği Saint-Tropez de film serisi Le jandarma kasabanın daha popüler olmasında katkıda bulunmuştur.

Saint-Tropez Ticari bir liman değildir fakat bir çok ünlü yelken yarışlarına ev sahipliği yapmaktadır. Saint-Tropez’in temel ekonomik kaynağı turizmdir.

1967 yılında Dünyanın Önde Gelen Otelleri üyesi Hôtel Byblos’un (ve Les Caves du Roy), açılışı Brigitte Bardot ve Gunter Sachs ile yapılmıştır.

Provans sahil köyünü andıran Hotel Byblos, “jet-setters”, ünlüler ve sanatçılar arasında çok tanıdık bir mekan. Mick Jagger’ın ilk karısına evlilik teklif etmesi gibi, sevgililere ilan-ı aşk etme konusunda en çok tanınan tesislerden biridir.

Ramatuelle

Ramatuelle
Ramatuelle, Saint-Tropez yakınlarındaki tepede yer alan 2,500 nüfuslu, büyüleyici ve huzurlu bir köydür. Düşmana karşı kendisini savunmak için bir tepe üzerine kurulmuştur ve yaklaşık 130 metre yükseklikte Pampelonne Körfezi’ne ve tarım alanına hakimdir. Ramatuelle’de iken, eski surların arasında kalan dar yolların, kilisenin, üzüm bağlarının ve Paillas yel değirmenlerinin ve l’Ormeau merkezindeki pazarın gezilmesi kaçınılmaz. Ramatuelle’de bulunan 27 hektarlık Pampelonne koyunun Saint Tropez’in kökeni olduğuna inanılıyor. Jet Seti ile sık sık buluşan bu koy, dünyadaki en ünlü kumsallardan biridir.

Escalet Plajı
Cape taillat ve Cape camarat arasında, yaklaşık 350 metre uzanan bu plaj, bir aile gezintisi için idealdir. Bir kano kiralamayı tercih etmediğiniz sürece, denizaltını keşfetmek için vazgeçilmez olan şnorkel de dahil olmak üzere çeşitli spor ve su aktiviteleri mevcuttur!

Denenmesi gereken Yemek:

Tarte Tropezienne: Yerel Bir Tatlı


Saat kulesi, güzel limanı ve cıvıl cıvıl ağustos böcekleri ile ünlü küçük bir köy olan tablo güzelliğindeki Saint-Tropez’e aşık olan Alexandre Micka, 1955 yılında köyün yakınında bir pastane açtı. Diğer şeylerin yanında burada, büyükannesinin tarifinden esinlenerek krema dolgulu bir börek üretmeye başladı. İşte St Trope ile özdeşleşen bu pasta Tarte Tropezienne olarak adlandırılıyor.

Fransız Riviera’sının en ünlü tatil beldelerinden St. Tropez, yaklaşık yarım gününüzü ayırarak gezebileceğiniz küçük bir sahil kasabası. Tarihi dokusunu ve doğal güzeliklerini çok iyi muhafaza eden bu şirin yerde, gezmeye öncelikle Liman Bölgesinden başlayabilirsiniz. Sahilde yanyana dizilmiş yüzlerce lüks yat ve yol boyunca sıralanan rengarenk evler güzel bir manzara oluşturuyor.

Eğer odağınız eğlence ise şehrin içinde Byblos veya La Maison Blance gibi trendy otellerde konaklayıp, La Voile Rouge, Nikki veya Club 55 gibi gözde plajlarda rose şarap ile başlayan geç öğle yemekleri yedikten sonra yavaş yavaş parti havasına girmek eğlenecenin ilk bölümü. Ardından biraz durulmak için Rue Clémenceau ve onu kesen daracık sokaklarda rengarenk binalarda yer alan butikleri dolaşmak ve dünyanın dört bir köşesinden gelen yat ve yelkenleri ile cıvıl cıvıl limanda Sénéquier ya da Joseph’de bir kahve içmek vazgeçilmez bir ritüel. Ve gece geç yenen bir yemek ardından kulüplerde eğlenceye yeniden devam. Tabi bu seçim sürekli tetikte, şık, özenli, ve de programlı olmayı gerektiriyor, rahatlama ve doğallığı yaşama noktası olamıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı