Ahmet DavranDeniz YazılarıKöşe YazılarıSeyahatSeyir DefteriYaşam

Kuşadası – Kenya – 3

22 Ağustos 2002 tarihinde geldiğimiz Oman (Umman) Sultanlığı’nın başkenti Maskat. Salalah, Maersk sealand container gemilerinin ara limanı; hergün sabahlara kadar hareketli. Gecenin bir vakti yorgun argın bu limana sis ve rutubet içinde yaklaşırken; büyük vinçlerin ışıkları, yükleme, indirme sesleri, adeta başka bir seyyareye geldiğimiz hissini veriyordu.

Son iki günü büyük soluganlarla sallanıp sürüklenerek geçirmiş ve epey yorulmuştuk. Deniz çok kaba dalgalı ve rüzgarsızdı. Hatta son gün bizim acemi tayfa Andrey botu şişirip 3 beygirlik yamaha ile 6 tonluk tekneyi o dalgada çekme gibi imkansız bir girişimde bulundu.

Bizi çekmeleri için limanı telsizle aradık fakat liman dışına hizmet vermediklerini söylediler. Ancak liman girişinden bizi aldılar.

Ertesi gün pasaportları verip, liman bölgesinden çıkış ve girişlerde mühürletip imzalattığımız bir belgeyi aldık.

Vize ve bağlama ücreti yok.

 

Liman Raysut’ta, şehir 8-10 km doğuda, ulaşım taxi ile. Ancak dikkat, kapıdaki tarife uçuk tabii–Salalah 8 Riyal, ama 2 Riyale hepsi razı (1 USD = 0.380 Riyal). Biz gidişlerde hep otostop yaptık.

Horst’un, Volvo yedek parça stoğundan tatlısu devridaimi için gerekli olanları Pakistan’lı bir makinist titizlikle değiştirdi ve makineye tekrar kavuştuk. 2 Eylül’e kadar musonların hızını almasını bekledik.

Devam edecek …
Ahmet DAVRAN
Amatör Yelkenci / Yat Kaptanı

adavran@yahoo.com

 

Yazı Dizisinin Diğer Bölümleri<< Kuşadası – Kenya – 2Kuşadası – Kenya – 4 >>
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı