Dalış YazılarıKöşe YazılarıMurat Kitapçı

Anı – 11

Selamlar!

Yaz mevsimine oldukça yaklaştık. Hazırlıklara başlayacağımız bugünlerde güneşinde kendini göstermesi morallerimizi yükseltti. Anılarımıza kaldığımız yerden devam edeceğim.

Kıyıdan gelen tanıdık ses Hikmet kaptandı. Uzun yıllardır adada görev
yapmaktaydı. Kahvaltıya davet etmekteydi hemen kabul ettik tabi. Sohbetimiz esnasında papaz kayasındaki, balık-istakoz miktarında azalma gözlediklerini belirtti, sebep olarakta kaçak çalışan trollar
ve çevreden kum alan kum gemilerinin kepçelerinin dipte yapmış olduğu gürültü olduğunu belirtiyordu. Bu tüm denizlerimiz için mevcut bir tehlike oluşturmaktadir.

Biz vakit geç olmadan taşa doğru yol almak üzere cimalari fora yapıp
marşa bastik. Yola koyulduk Menderes burnunu, Kaba burunu kavanço ettikten sonra batıdaki Martı kayalığını da bulduk, açılmaya başladık.

Kıyıdaki nişanlarımızı gözlüyoruz Marmara Ereğlisine doğru açılıyoruz.
Bir yandan da dip radarını gözlüyoruz. Derinlik artıyor, daha erken,
nişanlar yerine oturmakta, bir gözum derinlikte. Derinlik sığlaşmaya
başlıyor. Nişanlar yerinde, taşın kenarındayiz, derinlik 55 mt. Biraz doğuya döndük derinlik yükseliyor 30 mt. çok iyi kerterizler tamam
demiri mayna ederken şamandıramızı yandan koyverdik. Kaluma da verdik akıntıda pek yok rahatız.

Önce oltalarımızı hazırladık önceden hazırladığımız tekeleri oltalara taktık dibe yolladık. Bekletmeden cevap geldi oltaya gelen balık kuvvetli. Gelen 3 kg lik mercan ilk misafirimiz. Baliklar herkesi yokluyorlar sinarit karagözlerle akşam için ihtiyacımız tamamlanmıştı. Şimdi dalış hazırlığına geçebilirdik. İki kişi olarak dalacaktık. Kerim ağabeyle birlikte inecektik.

Dalış derinliğimizi max. 40 mt olarak belirledik. Dalış hazırlığımızı tamamladık ve suya atladık. Tekrar İmralı’nın maviliklerindeydim. Demir ipinden inmeye başladık. Dip belirdiğinde 25 mt.deydik. Biraz sonra karagözler uzaktaki sinagritler belirdiler, taşı dolaşmaya başladık. Eski şamandıra ve ipleriyle ileride yırtık trol ağı, Hikmet kaptanın dedikleri hemen aklıma geldi.

Doğudaki böcek kovuklarına yöneldik. Antenleri ilk fark edilen unsurlarıyla çok atik olan böcekler istakozdan daha atikler. Kovuk dışındakilerden bir tane yakaldim. Oldukca kuvvetli, habosuma dikkatlice koydum. Kerim ağabeyde elinde iri bir istakoz yakalamisti. Istakoz bulmak umidiyle kovuklara dikkatlice bakiyorum. İri birtane gordum. Fakat içerde gelmeyede niyetli degil. Birşeyle kandırıp dışarı cekmeliyim diye düşünürken, kovuğun önündeki yarım istavriti gördum. Bu balık beni görünce yanına alıp götüremediği, bıraktığı yemiydi. Onu aldım bıçağımın ucuna takarak kandırma çalışmalarına başladım. Fazlada vaktimiz yok…

Anılarımıza kaldığımız yerden bir sonraki yazımızda devam edeceğim. O ana değin tüm mavilikler sizlerle olsun …

Murat Kitapçı
Eğtimen – Rehber

kitapcimurat@hotmail.com

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı