ÇevreManşet

Erden Eruç, çevre için desteklerinizi bekliyor!

Üç okyanusu kürek çekerek geçen ve alanında 15 Guinness Rekoru sahibi olan dağcı, gezgin ve denizci Erden Eruç, doğaya sahip çıkma adına bir öncü adım daha attı.

Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği’ni bitirdikten sonra ABD’ye yerleşen Eruç, ‘KaslaGit’ sloganıyla açıldığı okyanuslarda 5 yıl içinde üç kıtanın en uç noktalarına ulaşmıştı. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Fair Play Ödülü, dünyaca itibar sahibi Explorers Club tarafından 2010 Vancouver Ödülü ve 2013 Liyakat Ödülü, Zirve Dağcılık Kulübü tarafından Dağcılığın Zirve Ödülü, Türk Deniz Ticaret Gazetesi tarafından Altın Yunus Ödülü, Outside Magazine tarafından 2013 Yılın Maceracısı Ödülü ve Best of Explorers Web Ödülü sahibi olan sporcu, geçtiğimiz Ekim ayında da Ocean Recovery Alliance’ın (Okyanusları Kurtarma İttifakı) elçisi olmuştu.

Okyanus geçişleri sırasında denizlerdeki plastik kirlenmesi konusunda farkındalık yaratma adına mücadele eden sporcu, çalışmalarına Ocean Recovery Alliance ile devam edecek. Eruç; bu ittifak tarafından geliştirilen “Global Alert” uygulamasına destek olmak için bir kampanya başlattı. Ocean Recovery Alliance, düzenlediği konferanslar ve eğitim kampanyalarının yanında, Global Alert uygulaması ile sularda ve kıyılardaki çöpleri belgelemeyi hedefliyor. Çöpleri bulan kişi bunu akıllı telefonuyla kaydediyor, bölgede sorunla ilgilenebilecek kurum ya da kuruluşlar aynı uygulama aracılığıyla durumu tespit edip temizlemek için harekete geçiyor.

Bu mücadele için açılan bağış sayfasında 2500 Dolar toplamayı hedefleyen Eruç, şu ana kadar hedeflenen miktarın yarısına ulaşabildi. Global Alert uygulamasının çeşitli dillere tercümesinde ve daha çok ülkede yaygınlaşmasında kullanılacak olan kampanyaya destek olmak isterseniz, https://www.simplygiving.com/will-you-support-my-marathon-row adresinden Ocak ayı sonuna kadar bağışta bulunabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı