ManşetTrendyYaşam

NISSAN Çizikleri Kendi Kendine Onarabilen iPhone Kılıfı Geliştirdi

Altı yıl kadar önce, Nissan sadece araba çiziklerini onarmak için tasarlanmış bir “Scratch Guard Coat” boya geliştirmişti. Nissan bu ileri teknoloji ürününü 2009 yılında cep telefonlarında kullanılmak üzere lisanslayacağını açıkladı ve 2012 yılı başında Scratch Shield boya kullanan dünyanın ilk kendi kendini iyileştirebilen iPhone kılıfını duyurdu.

Nissan, otomotiv sektöründe kullanılmak için, Tokyo Üniversitesi ve Advanced Softmaterials işbirliği ile “Scratch Shield” boya geliştirdi ve Infiniti modelleri ile birlikte, Nissan Murano, 370Z ve X-Trail modellerinde kullanmaya başladı. Scratch Shield Japonya’da NTT DoCoMo Stil Serisi N-03B cep telefonlarında kullanılıyor olmasına rağmen, iPhone prototipinin deneme sürümünü bu yıl başında denemeye başladı.

Scratch Shield boya, aldığı darbe sonrası orijinal şekline geri dönebilen ve bir boşluğu doldurması mümkün olan kimyasal yapıya sahiptir. Polyrotaxane malzeme kullanılan bu boya ile daha ciddi çiziklerin düzelmesi bir hafta kadar sürebiliyor. Küçük çiziğin ise, bir saat gibi kısa bir sürede iyileşmesi mümkün. Kendi kendini iyileştirici özellikleri dışında, Nissan Scratch Shield boya aynı zamanda jel gibi ve konvansiyonel boya ile üretilen parlak yüzeyler oluşturulmasında daha kavraması kolay bir yüzey sağlayabiliyor.

Bir ilk prototip, Scratch Shield iPhone BETA testi için seçilmiş gazeteciler ve müşterilere gönderildi. Talebin ve yorumların olumlu olması durumunda, Nissan, iPhone 4S ile uyumlu modelini bu yıl sonunda piyasaya sürmeyi planlıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı