ExtremeManşetYarışlar

Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası 19 Ağustos’ta Alaçatı’da Başlıyor

Dünyanın en hızlı Windsurf’çüleri 19 – 24 Ağustos tarihleri arasında PWA Windsurf Dünya Kupası’nda Alaçatı’da buluşuyor.

Windsurf sporuna 7 yıldır verdiği kesintisiz destekle rüzgar aşkına yarışan sporcuların yanında olan Pegasus Havayolları sponsorluğunda düzenlenen Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası’nda dünyanın en hızlı windsurfçüleri yine rüzgarla yarışacak.

low_pegasus-airlines-pwa-windsurf1

Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası’nın tanıtım toplantısı Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Ahmet Gençtürk, Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, PWA Başkanı Jimmy Diaz ve Pegasus Havayolları Genel Müdürü Sertaç Haybat’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi. Toplantıda windsurf sporuna verilen önemin altı çizilirken, spor dalında yaşanan son gelişmeler de paylaşıldı. Toplantıya PWA Dünya Kupasında yarışan Türk sporculardan Çağla Kubat ve Dilara Uralp de katıldı.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Ahmet Gençtürk, ‘Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de başta windsurf olmak üzere sporun tüm dalları büyük firmaların verdikleri destekle güçlenmekte ve yatırım alan bu alanlarda sporcu sayılarıyla başarı oranları göreceli bir şekilde artmaktadır. Geçmişte çok az kişinin amatör olarak uğraştığı bir spor dalı olan windsurf, son 5 yılda Pegasus Havayolları’nın desteğiyle yurt geneline yayılmış ve sporcu sayısı da yıl bazında yaklaşık %30 oranında artış göstermiştir. Bu artış, spora verilen desteğin olumlu sonuçlarının önemli bir göstergesidir. Bakanlığımızın spor alt yapısı ve büyük spor destekçisi firmalarımızla beraber 2020 Olimpiyatları’nın en büyük adayıyız. İnancım, ülkemizin, 2020 Olimpiyatları’nda ev sahipliğini başarıyla yapacağı yönündedir. Ülke olarak başarıyla gerçekleştirmiş olduğumuz 17. Akdeniz Oyunları da bunun bir göstergesidir’ dedi.

Dünyada rüzgar sörfü yapan profesyonel sporcuların çatısı altında toplandığı Profesyonel Windsurfçüler Birliği (Professional Windsurfers Association – PWA) Başkanı Jimmy Diaz da konuşmasında; ‘Windsurf hiçbir spora benzemeyen bir spor dalıdır. Hafif rüzgarların dinginleştirici ve sakinleştirici etkisinin sert rüzgarlar ve dev dalgaların getirdiği adrenalin patlamasıyla iç içe geçtiği paradoksal bir duygu yumağıdır. Windsurf doğayla kurulan yakın dostlukla elde edilen başarıdır. Doğa ile uyum içinde çevreci bir spor olan windsurf; insan duygularını da bir kaleydeskop gibi yansıtmaktadır. Alaçatı bu sporun Türkiye’deki simgesine dönüşmüştür. Alaçatı Belediyesi’nin verdiği destek ve Pegasus’un kesintisiz sürdürdüğü sponsorluğu sayesinde Alaçatı, 7 yıldır PWA’in değişmez evlerinden birine dönüşmüş ve her yıl PWA bünyesindeki yarışlarda en heyecan verici yarışların gerçekleştiği, windsurf için dünyanın en iyi merkezlerinden biri haline gelmiştir. PWA turu bünyesinde yarışan tüm windsurfçüler adına, tüm bu destek için Alaçatı Belediyesi’ne ve Pegasus Havayolları’na teşekkür ederiz’ şeklinde konuştu.

Dünyanın en iyi sörf merkezlerinden biri olan Alaçatı’nın Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ise her sene gerçekleşen bu şampiyonayla ilçenin sörf dünyasındaki yerini sağlamlaştırdığının altını çizdi. Dalgıç, ‘Pegasus’a, Türkiye Yelken Federasyonu’na ve PWA’e böylesine büyük bir organizasyonu uzun yıllardır başarıyla gerçekleştirdiklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu yıl da Alaçatı’nın muhteşem rüzgarıyla unutulmaz bir şampiyona izleyeceğimizden eminim. Herkesi 19 – 24 Ağustos tarihlerinde Alaçatı’ya bekliyoruz’ dedi.
Haybat: ‘7 yıldır yaptığımız kesintisiz yatırımlarla Windsurf sporunun yaygınlaşmasına destek veriyoruz’

Şampiyonaya 7 yıldır sponsor olarak rüzgarın çocuklarının, Alaçatı’nın ve İzmir turizminin ve ekonomisinin büyük destekçisi olan Pegasus Havayolları’nın Genel Müdürü Sertaç Haybat konuşmasında PWA’e verdikleri desteği ve Pegasus’un Türkiye’de windsurf sporuyla ilgi alanlarına özel turizmin gelişmesinde oynadığı lider rolü özetledi. Haybat; ‘Türkiye’de havacılığı değiştirdiğimiz gibi; spor başta olmak üzere birçok alanda değişimi başlatmak ve geliştirmek Pegasus Kültürü’nün bir misyonu olmuştur. Türkiye’de nispeten yeni ve gelişime açık bir spor dalı olan Windsurf; yaşayan, coşkulu, özgür doğasına rağmen kendi içinde bir o kadar da disiplin ve yoğun çalışma gerektiren bir spor dalı. Bu yapısıyla windsurfü, Pegasus’a ve Pegasus’un marka vaadine oldukça uygun bir spor türü olarak görüyor ve 2007 yılından bu yana kesintisiz olarak destekliyoruz. Dünyaca ünlü sporcuların 7 senedir ard arda Alaçatı’da yarışmalarını sağlıyoruz. Ayrıca bu yıl üçüncü yılına giren TYF işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz Pegasus Windsurf Ligi ile yalnızca Alaçatı’da değil, tüm ülkede windsurf sporuna olan ilginin artmasına katkı sağlamaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Pegasus Havayolları olarak, windsurfe verdiğimiz destekle başta Alaçatı olmak üzere, Türkiye’nin yeni yeni sörfle tanışan Datça, Ayvalık, Zonguldak, Çanakkale gibi bölgelerinin windsurf destinasyonu olarak bilinirliğinin artmasında aracı oluyoruz. Böylece farklı bölgelerdeki kişiler için de sörf sporu ulaşılmaz olmaktan çıkıyor, sörfe olan ilginin artmasını sağlıyor ve yeni windsurfçülerin yetişmesine katkıda bulunuyoruz’ dedi.

Windsurf sporuna kesintisiz destek verdiklerini belirten Haybat bu vesileyle İzmir ve bölge ekonomisine katkılarını da şu şekilde aktardı: ‘Dünyanın en önemli sörf sporcularının yarıştığı PWA Windsurf Dünya Kupası ile dünyadaki tüm sörf severlerin gözleri bu 1 hafta boyunca Alaçatı’ya çevriliyor. İstikrarlı desteğimizle İzmir, Çeşme ve özellikle Alaçatı ekonomisine ve turizmine de büyük katkı sağlıyoruz. Pegasus olarak, tıpkı Alaçatı’da gelişen spor turizmi gibi, ülkemizin pek çok bölgesinin de turizm konusunda, farklı spor ve özel ilgi alanlarına yönelik gelişebileceğini düşünüyoruz’ ifadesini kullandı.

Türkiye’de Windsurf sporuyla uğraşanların sayısının da hızla arttığına dikkat çeken Haybat; ‘Tüm bu desteklerimiz ile inanıyoruz ki uçmayı herkes için kolaylaştırdığımız gibi Windsurf sporunun tanıtımına ve yaygınlaşmasına destek oluyoruz. Sörf alanında destek vermeye başladığımızdan bu yana bu alana duyulan ilginin artığını gözlemliyoruz. Federasyondan aldığımız bilgilere göre, Türkiye genelinde Windsurf sporuna gönül veren kayıtlı sörfçülerin sayısı son 5 senede ortalama %142 arttı. Bu rakam son 5 yılda kadın sporcularda %99 artış ile 3,316’ya ulaşırken; erkeklerde %159 artışla 10.894’e ulaştı. Başta 19 Ağustos’tan itibaren rüzgar aşkına Alaçatı’da yarışacak PWA yarışçıları olmak üzere, herkese bol rüzgarlı günler diliyor, herkesi tüm dünyanın gözlerinin çevrildiği PWA Windsurf Dünya Kupası yarışları için Alaçatı’ya bekliyoruz’ dedi.

Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası Rüzgar Aşkına 19 Ağustos’ta başlıyor
Sportworks organizasyonuyla Türkiye Yelken Federasyonu ve Alaçatı Belediyesi desteğiyle Alaçatı Beach Resort’ta 19 – 24 Ağustos arasında gerçekleştirilecek.

4 Mayıs’ta Kore’de başlayan ve Erkekler kategorisinde 4, Kadınlar kategorisinde 2 ayaktan oluşan PWA Windsurf Dünya Kupası yarışlarında, Erkeklerde 3. ayak yarışları yapılacak. Kadınlar kategorisinde ise şampiyon bu yıl da Alaçatı’da belirlenecek.
Alaçatı’da 3. ayağı gerçekleşecek Erkekler kategorisinin şampiyonları Ekim ayında PWA Dünya kupasının dördüncü ve son ayağı olan Sylt’te belirlenecek.

Pegasus Airlines PWA Alaçatı yarışlarına, dünya’nın en iyi slalom windsurfçülerinden efsane sporcu, 41 kez dünya şampiyonu olan Björn Dunkerbeck, beş kez üst üste dünya şampiyonluğu ünvanına sahip Antoine Albeau, dünya sıralamasında ilk sıralarda yer alan Julien Quentel ve Micah Buzianis, kadınlar kategorisinde ise geçen senenin birincisi Sarah-Quita Offringa, Karin Jaggi ve Valerie Arrighetti gibi windsurf ustaları başta olmak üzere dünyanın en iyi sörf yarışçıları katılıyor. Milli windsurfçülerimiz Çağla Kubat ve Dilara Uralp gibi isimler de 55.000 €’luk ödül için mücadele edecek.

Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası’nda yarışlar, 19 Ağustos Pazartesi günü Alaçatı Beach Resort’ta kayıt işlemleri ile başlayacak, hafta boyunca devam edecek ve 24 Ağustos Cumartesi günü ödül töreniyle sona erecek.
Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası’nın bu seneki medya sponsorları; Power Fm, Sports Tv; Co- Sponsorları, Alaçatı Beach Resort, Solait ve BMW, Resmi Sağlık sponsoru Acıbadem Sporcu Sağlığı Merkezi oldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı