EtkinliklerHaberlerManşet

1.Ulusal Gemi Tasarım Yarışması

Gemi ve Yat Tasarım Yarışması, Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği organizatörlüğü ile gemi ve yat sektörünün gelişimine katkıda bulunmak ve tasarımın sektör için önemini vurgulamak amacıyla bu yıl ilk defa düzenlenecektir. Dört yıl boyunca sürecek olan yarışma, Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğü, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Gemi Mühendisleri Odası (GMO) ve Türk Loydu işbirliği ile yürütülecektir.

Yarışmanın asıl amacı, Türkiye’deki başarılı tasarımcılarla üretici firmaları buluşturmak, gemi ve yat sektörünü çok iyi tasarımlarla beslemek, sektörle ilgili eğitim gören öğrencilerin tasarım yönlerinin gelişmesini ve tasarıma bakışlarını geliştirmeyi sağlamak, ihraç edilebilir nitelikteki ürünlerin ortaya çıkarılmasını sağlamak, gemi ve yat ihracatında rekabet sağlayıcı çözümler üreterek sektörün gelişimine katkıda bulunmak, çevreyi daha fazla korumak, ulaşımda ve taşımacılıkta harcanan enerji miktarında tasarruf sağlamak, işlevselliği ön plana çıkarmak ve geleceğin gemi ve yat pazarında söz sahibi olabilecek ürünlerin geliştirilmesine öncü olmaktır.

Bu çalışma, Türk gemi ve yat sektörünün ihracatını daha iyi seviyelere getirmek için yurt dışında olmazsa olmazların başında gelen “tasarım” kavramının üzerine eğilip ilk defa ulusal nitelikte bir gemi ve yat tasarım yarışması düzenlenmesi amacıyla başlatılmıştır.

Türk gemi ve yat sanayi, katma değeri yüksek ürünler üreten bir sektördür. Bu açıdan bakıldığında, özgün ve modern tasarımlarla uzun vadede dünya pazarında söz sahibi olabilecek kadar büyük bir potansiyel taşıyan sektörün, bu potansiyelinin ortaya çıkarılması için yarışmamız büyük bir anlam taşımaktadır.

Yarışma, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki üniversitelerin Gemi İnşa Mühendisliği, Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği, Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümlerinde eğitim gören lisans ve lisansüstü öğrenci gruplarına açıktır.

Yarışmanın 2012 yılı için belirlenen konusu ise şu şekildedir:

İstanbul Limanı İdari sınırları içinde, yerel deniz trafiği kapsamında

  • Tarifesiz sefer yapan
  • 12 den çok – 100 den az sayıda  yolcu taşıyan
  • Günlük gezi ve yolcu taşıma amaçlı
  • ”Green Ship” özelliklerine sahip yolcu gemisi özgün tasarımı

Yarışma şartnamesi, yarışmaya katılım koşulları ve yarışma ile ilgili tüm dokümanlar www.gemiyattasarim.org web sayfasından temin edilecek ve yarışmaya başvuru internet sitemiz aracılığıyla yapılacaktır.

Yarışmanın jüri üyeleri, gemi ve yat tasarım alanında önemli isimlerden oluşmaktadır. Değerli Jüri üyeleri Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tamer Yılmaz, Gemi Mühendisleri Odası Başkanı Osman Kolay, Turyol Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Can, GMO üyeleri Fuat Turan, Bülent Şener, Numan Bakıryol, Itri Teymur, Cem Tunçyürek, Haluk Suntay ve Proteksan Tersanesi Genel Müdürü- İİB Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu ve GMO üyesi Necdet Salgür’dür.

Başvurular arasından Jürinin belirleyeceği yarışma birincisine 15.000 TL, ikinciye 10.000 TL ve üçüncüye 5.000 TL olarak verilecek para ödülünün dışında; 2008/2 Sayılı “Tasarım Desteği Hakkında Tebliğ” çerçevesinde Ekonomi Bakanlığı’nın bu yıl için öngördüğü gibi yarışmada birinci olan tasarımcının, yurtdışındaki eğitim giderlerinin en fazla iki yıl süresince desteklenmesi söz konusu olabilecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı