Dev AkvaryumlarSeyahatYaşam

AQWA – Aquarium of Western Australia

12.000 km’lik Batı Avustralya kıylarını bir günde gezin …

Aquarium of Western Australia’ nın sahibi firma Coral World‘un yaratıcısı Morris Kahn 1970 lerde Kızıldeniz’ de dalış yaparken oğlu Benji dalışını bitirmiş yüzeye gelmişti.

Bir anda derine doğru batmaya başlayan oğlunu kurtarmak için hızla daldı ve kulak zarlarını ciddi şekilde yaraladı. Artık dalamayacaktı ve tatilinin geri kalanını deniz kenarında güneşlenerek geçirdi. Bir daha dalamayacak olmak ve onun gibi dalamayanlar için sualtının güzelliklerinden mahrum kalmak haksızlıktı.

Dev bir akvaryum yaparak bir marin park oluşturdu ve bu üzücü olay Ocean World’ün açılmasını sağladı. 4 milyonun üzerinde ziyartçisiyle 15 yıldan beri hizmet veren AQWA sürekli yenilenmekte ve barındırdığı canlı sayısını arttırmakta.

Köpekbalıkları ile şnorkel yapma olanağı bulunan marin parkta aynı zamanda sertifikalı dalgıçlar yüzlerce balık ve mantalarla beraber dalabiliyor. Doğumgünü ve düğün gibi organizasyonların da düzenlendiği parkta, çocuklara yönelik birçok eğitim programları da düşünülmüş. Avustralya Büyük Bariyer Resifi’ndeki hemen hemen tüm canlıları bünyesinde bulunduran parkta, çocuklar ve yetişkinler marin hayatı ile ilgili bilgileri görsel olarak akvaryumlarda aldıktan sonra okyanusta düzenlenen gezilere katılıp gördüklerini doğal ortamda yaşama şansı buluyor.

Balinaların göç dönemlerinde özel geziler düzenleniyor ve park elde ettiği gelirin bir kısmını, dünyadaki emsalleri gibi, doğal hayatı ve marin hayatı korumak için harcıyor.

Avustralya’nın en büyük akvaryumu ve sualtı tünelini görmek isterseniz, adresi;

AQWA
Hillarys Boat Harbour • 91 Southside Drive
Hillarys • Western Australia • 6025 •
ph +61 8 9447 7500

Her gün 10:00 – 17:00 arası açık

www.aqwa.com.au

 

Hazırlayan …

İHSAN KÜÇÜKÜNSAL

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı