“BEŞ” Lif Sanatı Fiber Art Sergisi

Bodrum’un ilk tersanesi olarak, 1775 yılından günümüze, Milta Bodrum Marina ve Ericsson’un katkılarıyla restore edilerek ulaşan Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde, “BEŞ” ismini taşıyan lif sanatı fiber art sergisi 25 – 31 Mayıs 2012 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor.
Sergi, günümüzde sıkça adını duyduğumuz “LİF SANATI / FIBER ART” alanında kavramsal çalışmaları içermektedir. Lif sanatı, sanat dalları ve formlar arasında buluşturucu bir misyon üstlenmekte; doku yapısında her türlü lif ile karışık malzeme kullanımını ifade etmektedir. Bu açıdan üreticisine sınırsız olanaklar sunmakta, geçmiş ve günümüzde, sanatçısına farklı formlar ve teknikler arasında, yeni platformlarda bir değişim ve buluşma sağlamaktadır.


Türkiye’de “Lif Sanatı” kavramına gerek bilimsel yayınları, gerekse gerçekleştirdikleri ulusal – uluslararası sanatsal etkinliklerle yaygınlaştıran Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü öğretim elemanlarından, Gülcan BATUR, Pelin DEMİRTAŞ DİKMEN, Canan ERDÖNMEZ, Mustafa KULA ve Neslihan YAŞAR “BEŞ” ismini taşıyan sergide; günümüzde, plastik sanatlarla eşdeğer bir söylem geliştiren Tekstil Sanatı / Fiber Art; shibori, keçe, dokuma, boya gibi geleneksel tekstil tekniklerinin modern Lif Sanatına dönüşümüyle yepyeni eserler sunuyor.
“Tekstil – Lif” kapsamında yer alan çok farklı malzemeler, sanatçıların bireysel yorumlarıyla bir araya geliyor. Sanatçıların 25 eseri iki boyutlu anlatımdan üç boyutlu yapıtlara, hatta mekânsal yorumlara dönüşüyor.
Açılış: 25 Mayıs 2012 Cuma
Saat: 18:30
Yer: Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi -Milta Bodrum Marina Yanı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...

Silent 55: Güneş enerjisi lüks ile birleşirse…

“Ardınızda bıraktığınız karbon ayak iziniz değil; denizden taşıdığınız kumlar olsun” Güneş enerjisi ile çalışan araçların …