EtkinliklerTekne Dünyası

Denizcilik sektörü, Tuzla Boat Show’da buluşuyor.

Türkiye ve dünyanın en önemli tekne üreticilerinin katılacağı Tuzla Boat Show, yaklaşık 75 bin kişiyi misafir edecek. Fuar için 35 bin metrekarelik dünyanın en büyük geçici yapısı kuruldu.

Denizcilik sektörünün kalbinin atacağı, 16 Şubat’ta başlayacak Tuzla Boat Show Kara Fuarı kapsamında, Viaport Marina’ya dünyanın en büyük geçici mega yapısı kuruldu. Dünyanın en önemli fuarları arasında gösterilen etkinlik için 100 kişilik bir inşaat ekibi, gece gündüz demeden çalışıyor. Fuar tarihi yaklaşırken, mega boyuttaki teknelerin alanlarına yerleştirme işlemi tamamlanmak üzere. Son olarak 20 metrelik Galeon 640 FLY’ın denizden alınıp fuar alanına yerleştirilme anları, yerden ve havadan yapılan canlı yayınla, kamuoyuna tanıtıldı.

Galeon 640 FLY karaya alınıyor

Bu sene de; geçen sene olduğu gibi birbirinden güzel tekneler sergileyeceklerini ve onlardan bir tanesi için burada olduklarını belirten VIA Fuarcılık Genel Müdürü Mehmet Soydan, “Teknemiz 20 metre boyunda bir tekne. Türkiye’de ilk defa sergilenecek. Geçen sene çıkmış bir model. Bu Türkiye’ye gelen ilk örneği. Kendi örnekleri arasında bir çok özelliğe sahip bir tekne. En önemli özelliklerin başında yan gövdenin açılması ve eninin ciddi şekilde büyümesi. Ayrıca, salondan ön taraftaki oturma grubuna geçişte de ön camın açılarak salondan yürüyerek geçmemizi sağlayan bir kapı bulunmakta. Bu pek bulunan ve bilindik bir şey değil. Bu teknenin zaten ödül almasındaki en büyük sebepler bunlardır. Teknemizin fiyatı 12 milyon TL mertebelerinde. Aksesuarına göre değişiklik gösterdiği için mertebe olarak veriyorum. Yani emsalleri arasında iyi bir yerdedir teknemiz” şeklinde konuştu.

Yapılan bilgilendirmede; fuarda sergilenecek teknelerin toplam tutarının yaklaşık 1 milyar TL’yi bulduğu belirtildi. 35.000 m 2’si kapalı alan olmak üzere toplamda 75.000 m2’lik alanda gerçekleştirilecek olan Boat Show Tuzla Fuarı , sektörün lider firmalarının da katılımı ile 16-25 Şubat 2019 tarihlerinde gerçekleşiyor.

Kapalı alanı 4 Hall’dan oluşacak olan fuarda, 20 metreden büyük tekneler deniz alanında sergilenebilecek. Tüm katılımcıların aynı salonda birbirine paralel şekilde daha görünür ve ulaşılabilir şekilde konumlanmasına olanak sağlayan “Mega Yapı”, teknolojik olarak da önemli altyapıya sahip. Ziyaretçilerin fuarı rahatça gezebilmeleri adına birbiriyle bağlantılı 4 ayrı salondan oluşan Tuzla Boat Show Mega Yapısı, sergilenecek teknelerin daha rahat sergilenmesine olanak tanıyor. Ölçüleriyle Türkiye’deki en geniş konstrüksiyon sistemi olan yapı, ısıtma-soğutma sistemi altyapısı ile her türlü hava koşuluna da hazırlıklı olarak tüm katılımcı ve ziyaretçileri ağırlayacak.

VIA Fuarcılık Genel Müdürü Dilek Günaydın, yaptığı açıklamada “5 metreden 50 metreye kadar, 50 bin TL’den 120 milyon TL’ye kadar teknelerimiz var. Fuarda 150 ‘den fazla tekne 600’den fazla marka yerini alacak. Tekne dışında aynı zamanda son teknoloji ekipman ve aksesuar ürünlerimiz de olacak. Tekneye dair her şeyi bulabileceğiniz bir fuar. Motor yattan, katamarana, yelkenli tekneden mega yatlara kadar yüzlerce seçenek var. Fuarda, Türkiye’de ilk defa karada katamaran görme şansınız olacak” dedi.

Tuzla Boat Show’un kendileri için önemli bir operasyon faaliyetlerinden bir tanesi olduğunu ifade eden Viaport Marina Müdürü Sinan Arslan “Bu şekilde 72 feet’e kadar yaklaşık 100 adet tekneyi dorselere yerleştirerek fuarda sergilenecekleri yere gönderiyoruz. Orada sergilenecekleri şekilde indiriyorlar. Bu operasyon, fuar tarihini düşündüğümüzde çok daha kolaylık sağlıyor. Bu tekneleri kara yolundan bu şekilde bölgeye ulaştırmak hiç kolay değil. Hem transportasyon riski, kara yollarında yaşanan yükseklikteki ağaçlar, elektrik direkleri; o anlamda çok meşakkatli bir iş oluyor. Burada aldıktan ve araca yükledikten sonra beş yüz metre ilerde sergilenecekleri yerlere yerleştiriliyorlar” açıklamalarında bulundu.

Fuar Alanı : Viaport Marina / Tuzla
Tarih: 16-25 Şubat 2019
Sergilenecek Ürünler : Motor yat, yelkenli, sürat teknesi, katamaran, deniz ekipmanları, charter firmaları, deniz motosikletleri, motorlar, bot, tekne elektroniği, sektör dergileri, tekstil ürünleri
Ziyaret Saatleri : 10:00-19:00
Beklenen Ziyaretçi : 50.000 +
Katılımcı Firma Adedi : 200 +
Sergilenecek Tekne Adedi : 200 +
Sergilenecek Marka Adedi : 500 +

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı