EtkinliklerHaberlerMagazin

Dünya Süperyat Ödülleri ve Türk Yat Sektörü

Kazananların gümüş Neptün heykeli ile ödüllendirildiği bu görkemli geceye İstanbul’un ilk defa ev sahipliği yapması, Türk Yatçılık sektörünün artık pazarda önemli bir oyuncu olduğunun göstergesi gibiydi. Dünya pazarında Türkiye’nin adını duyurması için çok önemli bir fırsat olan Dünya Süperyat Ödülleri’nde, 2010 yılında RMK Marine tarafından inşa edilen Nazenin V, 45 metre üstü en iyi yelkenli kategorisinde Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüştü.

Rahmi Koç - Dünya Süperyat Ödülleri 2012
RMK Marine ve Koç Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Rahmi Koç

Bu yıl, Türk yatlarından 9 tanesinin adaylar arasında bulunması kadar, gecenin ve ödüllerin sponsorlarıda dikkat çekiciydi. Gecenin Altın sponsorluğunu üstlenen iki Türk firma; Proteksan Turquoise ve RMK Marine’in yanı sıra, ödül sponsorları arasında Tansu Yachts da yer alıyordu. Organizasyona katkıda bulunan sponsorlar arasında da Alen Yacht, Armaggan, Haremlique ve Setur Marinalar’ının ismi geçiyordu.

Bu yıl finale kalan Türk Yatları:

60-84 metre arası motoryat: Talisman C (Proteksan Turquoise)
30-49 metre arası motoryat: E&E (Çizgi Yacht), Karia (RMK Marine), Bartender (Tansu Yacht)
Üç güverteli motoryat: Tatiana (Bilgin Yachts)
40 metre üstü yelkenli: Infinity (Cobra Yacht), Regina (Pruva Yachting)
30-40 metre arası yelkenli: Sarafin (Oyster/RMK Marine)

Bu yatlardan 45 metrelik Karia, 30 metrelik Sarafin ve 42 metrelik E&E kendi kategorilerinde jüri özel ödüllerine layık görüldüler. Ayrıca NIS Yatçılık’ın yönetim partnerliğini yaptığı 60 metrelik Kaiser isimli yat da ödül alan yatlar arasındaydı

RMK Marine - Karia
RMK Marine - Karia

Koç Holding Onursal Başkanı Sayın Rahmi Koç, “Bu tür organizasyonlar, Türkiye’de hızla gelişmekte olan yat imalat sektöründeki kalite ve başarıyı, dünyanın önemli broker ve imalatçılarının gözleri önüne seriyor. Büyük özenle tersanemizde inşaa ettiğimiz Karia ve Sarafin yatlarının uluslarası platformda ödüllendirilmesi beni çok mutlu etti” dedi. Dünya Süperyat Ödülleri, uluslararası süperyat sektörünün “Oskar”ı olarak kabul ediliyor.

Editörün Notu
Türk yat imalat sektörünün bu hızlı gelişiminin yanında, Süper ve Megayatlara hizmet verebilecek marina ve çekek yerlerinin artması, Türkiye’yi popüler bir destinasyon yapması açısından önem sağlamaktadır. Bu tür marinalarla beraber hizmet sağlayıcıların da kalite ve servis çeşitliliği yönünden kendini hızla geliştirmesi, nitelikli Türk mürettebatın sektöre kazandırılması ile yeni bir istihdam sahası kolaylıkla yaratılabilecektir. Son yıllarda büyük ivme kazanan Türk Yat Sektörünün, yakın gelecekte daha da ön plana çıkması için bir takım yatırımların ivedi olarak yapılması gereklidir. Yat sektörünün sadece imalat kısmını değil, hizmet pazarını da kuvvetli hale getirebilmek açısından, özellikle nitelikli işgücünün bir an önce sektöre kazandırılması şarttır. Yat turizm sektöründen büyük gelirler elde eden Fransa’nın, Akdeniz sahillerindeki hizmet çeşitliliği ve kalitesi örnek alınarak hızla yol kat etmek mümkün olabilir. Ancak bu yapılırken taklit etmek yerine, Türkiye’ye özgü bir model çıkartılması, pazarda çeşitlilik arayan yat sahiplerine güçlü bir seçenek olacaktır. Akdeniz’in doğusunda mükemmel koylara sahip ülkemizin, bir an önce hakettiği ilgiye kavuşması en büyük dileğimizdir.

E&E - Çizgi Yat
E&E - Çizgi Yat
Sarafin - Oyster / RMK Marine
Sarafin - Oyster / RMK Marine
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı