UPM, “Marmara’da hayat var, şimdilik” kitabına kağıt desteği veriyor

Marmara Denizi’nde yaşayan benzersiz deniz canlılarının çevresel etkiler yüzünden giderek azaldığını hatırlatma amacıyla hazırlanan “Marmara’da hayat var, şimdilik” sergisinin kitabı UPM’nin kağıt desteği ile basıldı.

Kültür ve sanat alanında gösterdiği faaliyetler ile bu konulara verdiği önemi gösteren kağıt üreticisi UPM, bu kez çevreyle ilgili bir çalışmada sponsor olarak yer alıyor. Adalar Müzesi’nin, Marmara’da tükenen deniz canlılarına kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla oluşturduğu sergi için hazırlanan kitabın kağıt sponsorluğunu UPM üstlendi.

UPM Türkiye Genel Müdürü Gülay Akkuş, verdikleri destekle ilgili olarak “UPM ailesi kültür ve sanatın Türkiye’de ilerlemesine çok önem veriyor. Bu nedenle hem İstanbul’daki hassas bir çevre sorununa dikkat çeken hem de estetik açıdan Marmara’nın en güzel halini bizlere sunan bu kitap projesine destek vermekten dolayı mutluluk duyuyoruz” dedi.

Sergi küratörü Ateş Evirgen kitabın önsözünde serginin amacını şu şekilde özetliyor: “Özellikle yeni kuşaklar, bu denizlerin bereketli, yaşam dolu dönemlerini hiç göremedi, bilmedi. Hatta böyle bir geçmişi olduğunu bile düşünemiyorlar çünkü öyle bir değişim yaşandı ki, bizler denize, deniz bize yabancı kaldı. Bir zamanlar, Adalar çevresinde denizde uskumruların, sinaritlerin cirit attığına, Neandros (Tavşanadası) mağaralarında fokların yaşadığına bugün kimsenin inanması mümkün değil. Bunları bilmeden denizin korunması gereken çok önemli bir zenginlik olduğu da algılanamıyor.”

Adalar Müzesi’nin Marmara Denizi’nde hala farklı canlıların yaşamlarını sürdürdüğünü göstermek ve bu doğal hayatın özenle korunması gerektiği bilincini yaygınlaştırmak için düzenlediği bu serginin kitabında, uzmanlardan konuyla ilgili makaleler yer aldığı gibi sergi için çekilen birbirinden etkileyici fotoğraflar da bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...

The New York Times Travel Show

ABD’nin kültür başkenti New York’ta düzenlenen ve Kuzey Amerika kıtasının en büyük seyahat fuarı olan “The …