EtkinliklerHaberler

Her yönüyle deniz sigortaları semineri” yoğun katılımla gerçekleştirildi

BADER’in ev sahipliğinde düzenlenen ve OMNI Ltd’den Aret Taşçıyan’ın verdiği “Her yönüyle deniz sigortaları semineri” yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Mustafa Dülgar, bundan sonra sektöre katkı sağlama amacıyla gerçekleştirilecek olan her çalışmaya destek vermeye hazır olduklarını ifade etti.

“Bir armatör büyüğüm bana 2 şeyin zamanında ödenmesi gerektiğini” söyledi diyen Dernek Başkanı, bunlardan birinin personel maaşları birisinin de sigorta ödemeleri olduğunu kaydetti.

OMNI LTD’den Aret Taşçıyan, denizcilik sektörü hakkında genel bilgiler vererek başladığı seminere, sektörün küresel ekonomik krizde yaşadığı sıkıntılara değinerek devam etti. Denizciliğin kapalı bir toplum olduğunu kaydeden Taşçıyan, uzun yıllardır ABD’de yaşadığı için Türk denizciliğini hem içeriden hem dışarıdan takip etme şansını yakaladığını belirtti. Aret Taşçıyan, uzun yıllar önce Türkiye’nin nerede olduğunu bilmeyen sigortacıların artık Türkiye pastasından pay alabilmek için yoğun çaba harcadığını bunun da Türk denizciliğinin geldiği noktayı göstermesi açısından son derece önemli olduğunu anlattı. Deniz taşımacılığının tarihçesi hakkında da bilgi veren konuşmacı bunun 5 bin yıl öncesine dayandığını söyledi.

Dünya deniz ticaretinde yaşanan ekonomik krizin sebeplerini tespit etmek için seminerler, konferanslar düzenlendiğini söyleyen ve bunlara atıfta bulunan Taşçıyan, “Bunun sebebini araştırmaya gerek yok.” Gemi sayısının yüzde 45 oranında arttığını ancak dünya ticaretinin bu oranda bir artış göstermediğini ifade etti.

Sigortacılıkla ilgili açıklamalarda da bulunan Aret Taşçıyan sözlerine şu şekilde devam etti: “Sigorta öyle bir şey ki; satın alırsınız, yıllarca kullanmazsınız. Artık kullanmamaya karar verirsiniz, ertesi gün başınıza en büyük felaket gelir. Denizcilik sevmediğiniz takdirde yapılamayacak bir meslek. Deniz sigortası başka bir olay. Gemiler 365 gün 24 çalışan fabrika gibi. Bir gemiye milyon dolarlar yatırıyorsunuz. O gemiyi kaç kere görüyorsunuz. Bu yüzden sigorta çok önemli. Gemilerinizi sigorta yaptırın.”

P&I Kulüp sözleşmelerinde bildirilmesi durumunda personelin sigorta yapıldığını söyleyen Aret Taşçıyan, bunun yapılması durumunda birçok sorumluluktan da kurtulma imkanı sunduğunu kaydetti.

Alaska’da yaşanan Exon Valdez, faciasına değinen Taşçıyan, şu sözleri söyledi: “ Exon Valdez adlı tanker Alaska’da karaya oturunca 40 bin ton petrol denize döküldü.(1989)  ABD bu olaydan 2 ders çıkardı. İlki, bu tür bir faciaya karşı yeterli fonlarının olmadığının anlaşılması, diğeri deniz kirliliğine karşı federal hükümetlerin yeterli yetkiye sahip olmaması. Aradan bir yıl geçince kurallar değişti. P&I sigorta ücretleri önce 100 milyon dolara, sonra 500 milyon dolara en sonunda 1 milyar dolara çıktı. Denizcilikte bütün işler sonunda armatöre patlıyor. Costa Concordia gemisinin ardından da denizcilikte köklü değişiklikler olacak. Concordia için 1 milyar dolar konuşuluyor. Geminin sigorta değer –ayrı şirketlerden 20 firma- 600 milyon dolar değerinde. Bu kazanın ardından yan yatan gemideki filikaların kullanılamaması gemi inşacıları da yeni arayışlara itecek.”

Korsanlık riskine de değinen Taşçıyan, korsanlık sigortalarının denize uygulanmasının 2008 yılından sonra olduğunu, Somali’de zayıflayan siyasi iradenin ardından korsanlığın artış gösterdiğini ve sektör haline geldiğini açıkladı.

Korsanların ellerinde Türkiye bankalarının elinde olmayan para sayma makinelerinin olduğunu ifade eden Aret Taşçıyan, havadan helikopterle atılan paraların sahte olup olmadığını anında anlayabildiklerini açıkladı.

Bir korsan liderinin yıllık kazancının 79 bin dolar olduğunu belirten Sayın Taşçıyan, “Bu artık sektör oldu. Dünyaya maliyeti yıllık 7 ila 12 milyar dolar arası. Fidye dışından ödenen primler, alınan önlemler fidye miktarından daha yüksek. 20 tane özel ve askeri grup korsanlığa karşı görev yapıyor.  Bu biter mi? Emin değilim. Ancak korsanlıktan şu anda herkes para kazanıyor gibi.”dedi.

Aret Taşçıyan, iyi bir brokerle çalışmanın son derece önemli olduğunu katılımcılarla paylaşırken “Krizde bir doların bile önemi var. Elbette en iyi teminatı en ucuz yoldan almaya çalışacaksınız.”diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı