HaberlerMagazinSu Altı VideolarıVideo

Virgin Oceanic – Derinleri Keşfedecek

Virgin Oceanic Denizaltısı, okyanusların, insanların herhangi bir derinliğe dalmak ve keşfetmek için yapılmış bir tasarım. Kompozit teknolojisi ile, tam anlamıyla okyanus ortamı içinde uçmak için tamamen benzersiz bir uçan kanat kullanır. Denizlerde yaşayan yunuslar, balinalar gibi canlılardan esinlenilerek yaratılmıştır.

Denizaltı aslen Sir Richard ve yakın arkadaşı maceracı Steve Fossett tarafından Mariana Çukuru derinliklerinde ilk solo dalışı tamamlamak amacıyla yaptırılmıştır. Sir Richard ve arkadaşı insanlık ve bilim için hala bilinmeyen okyanus harikalarını keşfetmek niyetinde.

Karbon fiber ve titanyum malzemeden yapılan bu benzersiz araç, Graham Hawkes tarafından tasarlanmıştır.  ‘Tam okyanus derinliği’ yeteneği olan bu denizaltı ile bir kişi  37,000 ft (7 kilometre) dalış yapabilmektedir ve 24 saat yardımsız çalışma yeteneğine sahiptir. Bu derinliklerde, her bir parçası, basınca dayanacak şekilde üretilmiş ve kullanıcıyı sadece bir kaç santim dışarıdaki zorlu koşullardan koruyabilmektedir.

Maksimum 3 knot seyir hızı ile, dakikada 350ft dalış yapabilmekte ve bu hızda, bir Marianna çukuru altına dalış yaklaşık beş saat sürebileceği tahmin edilmektedir.

Kaynak: http://www.virginoceanic.com/vehicles/submersible/

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı