YarışlarYelken Sporları

Start Düdüğüne Hava İzin Vermedi

CFM Soğutma ve Otomasyon ana sponsorluğunda ve Milta Bodrum Marina işbirliği ile Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü tarafından düzenlenen 2016 CFM-BAYK Kış Trofesi’nin ilk ayağında çalması planlanan start düdüğü hava muhalefeti nedeniyle çalınamadı ancak kayıt veren ekipler gene de bir arada olmaktan, hasret gidermekten ve yelken konuşmaktan son derece memnundular.

İstanbul, Ankara, İzmir, Marmaris başta olmak üzere farklı şehirlerden gelen ekiplerin gösterdiği yoğun ilgi sonucunda ilk ayak için 47 tekne kayıt verdi. Bu ayakta IRC belgelerinin bir kısmının tamamlanmamış olması nedeni ile sınıfların oluşturulmasında TYF bant aralıkları esas alınırken bütün Trofe boyunca kullanılması planlanan rotaların bir kitapçık haline getirilerek ekiplere dağıtılması büyük beğeni topladı.

16 Ocak sabahı Komodor Ömer Karacalar’ın hoş geldiniz konuşmasının ardından Başhakem Hulki Oruz’un verdiği briefingte, ekiplere karada beklemelerini, komitenin deniz üstünde rüzgar ölçümlerine devam ederek ekipleri bilgilendireceğini ve yarış yapmaya uygun koşullar oluştuğunda start verileceğini söyledi. Ancak saat 14:00’e kadar süren bekleyiş sonunda gelen haber, şiddetlenerek 40 knotlara varan rüzgar ve ağır deniz koşulları nedeni ile ilk gün yarışlarının abandone edildiği yönünde idi.

Aynı günün akşamında Marina Yacht Club’de yapılan açılış kokteylinde bir araya gelen yarış filosunun sohbet konusu doğal olarak pazar günü start verilip verilemeyeceği oldu.

Pazar günü saat 11:30’da yapılan briefingte Başhakem Hulki Oruz, saat 13:30 ‘a kadar bekleyip rüzgarın düşmesi durumunda yarışı vermeye çalışacaklarını anons etmesine rağmen 13:30’da da hava yarış koşullarına uygun hale gelemedi.

2 gün boyunca denize çıkamasalar da birlikte olmaktan, rüzgar-yelken-yarış konularında sohbet etmekten memnun ekipler dönüş yoluna çıkarken bir sonraki ayaktaki starta kadar geri saymaya başladılar bile…

CFM BAYK Kış Trofesi 2. Ayağı 06-07 Şubat 2016’da gerçekleştirilecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı