Tarz - Moda

Pantone 2019’un rengini belirledi: Living Coral

Pantone  1962 yılında Amerika’da kurulmuş renk, boya, kumaş, kozmetik, plastik renklendirme üzerine hizmet vermekte olan bir kuruluş. Markanın dünya genelinde kabul görmüş global renk standartları bulunuyor. Pantone markasının temel amacı, oluşturmuş oldukları Pantone Renk Eşleştirme sistemi ile aynı renk değerlerinin baskı sürekliliğini sağlamak ve eşsiz renkleri bir arada sunmak.

Pantone; 2000 yılından beri, dünya trendlerini etkileyen “Yılın Rengi”ni seçiyor ve o rengin temsil ettiği değeri açıklıyor. Bu güne kadar seçilen renklerden bazıları şunlar:

Pantone Color of the Year 2007 / Dışadönüklüğü, özgüveni ve tasarım bilincini simgeleyen Chili Pepper
Pantone Color of the Year 2008 / Gücü, kendini keşfedişi simgeleyen Blue Iris
 
Pantone Color of the Year 2009 / Aydınlanmayı, hayal gücünü ve inovasyonu simgeleyen Mimosa
 
Pantone Color of the Year 2010 / Denizin maviliğinin verdiği huzurla, gündelik sıkıntılardan kaçışı, yeniden başlamayı, iyileşmeyi simgeleyen Turquoise
 
Pantone Color of the Year 2011 / Enerjik, cesur, özgüvenli Honeysuckle
 
Pantone Color of the Year 2012 / Kırmızının canlılığı ve adrenalini ile sarının dost canlılığıyla sıcaklığını birleştiren Tangerine Tango
 
Pantone Color of the Year 2013 / Hayat dolu, ışık saçan, cazibeli Emerald
 
Pantone Color of the Year 2014 / Neşeyi, aşkı ve sağlığı simgeleyen Radiant Orchid
 
Pantone Color of the Year 2015 / Ruhu ve bedeni zenginleştiren Marsala
 
Pantone Color of the Year 2016 / Cinsiyet eşitliğini temsilen, ilk kez iki renk bir arada: Rose Quartz & Serenity
 
Pantone Color of the Year 2017 / Yeni başlangıçların simgesi Greenery
 
Pantone Color of the Year 2018 / Bizi ileriye taşıyan orijinallik, maharet ve  vizyonerlik: Ultra Violet

 

Pantone, 2019 için ise Yılın Rengi’ni, insanlığın doğuştan gelen iyimserlik ve mutluluk arayışı ihtiyacını simgeleyen Living Coral olarak belirledi.

Her alanda, dijital teknolojiyle kuşatıldığımız bu çağda, karşı karşıya kaldığımız sahte gerçeklikler, gündelik hayatımızı adeta etkisi altında bırakan sosyal medya, canlı iletişime ve ihtiyaç duyduğumuz sıcaklığa ulaşmamıza engel oluyor.

Pantone Color Institute’ün Yönetici Direktörü Leatrice Eiseman konuyla ilgili; “Renkler, doğal ve dijital gerçeklik arasında dengeyi kurar. Bu denge özellikle nesneleri insani kılar ve bu yolla cesaret verir. Living Coral (Canlı Mercan) rengini de, insan ilişkilerine etkisi ve sosyal etkileşimi arzulayan tüketicilerin hassas noktalarına dokunması yönüyle seçtik” şeklinde açıklama yaptı.

Aynı zamanda bu renk, iyimserlik ve mutluluğun peşinde koşmak için doğuştan gelen ihtiyacımızı sembolize eder, Neşe, zevk ve eğlenceyi temsil eder. Parlak ve keskin ama aynı zamanda yumuşaktır, bizi sıcaklığıyla saracak, rahatlık ve destek sağlayacak, iyimserlik ve neşe sunacaktır.

Pantone Color Institute Başkan Yardımcısı Laurie Pressman, Yaşayan Mercan’ın nefes kesen güzelliğiyle, yok olmanın eşiğine gelen deniz yaşamını gözler önüne sererek çevre korumaya da katkıda bulunacağını umut ettiklerini belirtiyor. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı