Dalgıcın RehberiDalış YazılarıFaydalı BilgilerKöşe YazılarıPADI

Yeni! Sualtı Fotoğrafçılarına Project AWARE’den 10 Tüyo

Başlangıçlardan profesyonellere, tüm seviyelerde bulunan Sualtı Fotoğrafçıları, Project AWARE Kurumu tarafından hazırlanan bu tüyolardan yararlanabilir.

O “muhteşem kareyi” yakalamak ve sualtı hatıralarını saklayabilmek olağanüstü bir duygudur, ancak bu işin anahtarı, nazik sualtı doğasını sonuna kadar korumaktır.

Bir sonraki sualtı foto-safariinizden once bu 10 maddeyi dikkatlice okuyun ve dalış arkadaşlarınızla da bu biligleri paylaşın. En sevdiğiniz dalış bölgesini koruyacağınız gibi, tekniklerinizi de mükemmelleştirebilirsiniz.

Project AWARE’in Sualtı Fotoğrafçılarına 10 Tüyosu

  1. Dikkatli bir şekilde çekim yapın

Her boyuttaki birçok sualtı canlısı çok hassas bir yapıya sahip olabilir, bu nedenle temkinli dalışlar yapın. Uygun olmayan fotoğraf çekim yöntemleri ile hassas sualtı canlılarına zarar verebilir, kameranın çarpması, paletin sıyırması ya da elinizin değmesi ile bu kırılgan organizmaları öldürebilirsiniz.

  1. Nötr dalın

Kamera sistemler size ektstra bir ağırlık sağlayarak dengenizi bozabilir. Resifler veya canlı bitki oluşumlarına zarar vermemek için, bütün ekipmanın güvenli bir şekilde takılı olduğuna ve denleli bir ağırlıkta olduğuna dikkat edin. Hassas ortamlarda dalış yapmadan once, ağırlık ve dengeniz bir yüzme havuzunda control edin.

  1. Cezbeden duygulara karşı koyun

Suda yaşayan her türlü canlıya dokunmaktan, beslemekten, takip etmekten veya üzeine binmekten kaçının. Avoid touching, handling, feeding, chasing or riding aquatic life. İyi bir kare yakalamak için, herhangi bir organizmanın yerin değiştirmekten kaçının. Birçok canlı çekingendir ve kolayca strese girerler. Bu tür aksiyonlar onların beslenmesini veya çiftleşmesini engelleyebilir ya da normalde agresiz olmayan bir türün agresivleşmesini sağlayabilir.

  1. Sakin olun

Dalış yaparken yavaş ve sakin bir şekilde hareket edin. Sabırlı olun ve çekim yaparken, daha manalı ve etkileyici bir kare yakalamak için organizmaların size doğal hareketlerini göstermelerini bekleyin.

  1. Yeteneklerinizi geliştirin

Dalışın zorluğunun ya da çevresel kondisyonların sizing dalış yeteneğinize ve seviyesine uygun olduğunu control edin. Suda sabit kalmak ya dad aha iyi bir fotoğraf çekmek için kesinlikle resifin bir parçasına tutunmaya kalkmayın. PADI’nin Sualtı Fotoğrafçısı, Dijital Sualtı Fotoğrafçıcı ya da Dengede En Yüksek Performans kurslarına katılın ve daha başarılı bir fotoğrafçı olun.

  1. Bilgi sahibi olun

Suda yaşayan memeli hayvanlar ya da diğer türler hakkında, suya girmeden once yerel kanun, regülasyon ve protokolleri iyice öğrenin. Bu kanunlar, canlıları korumakla kalmayıp, gelecekteki nesillerini güven altında tutmaktadır.

  1. Bir AWARE dalgıcı olun

AWARE – Mercan Resif Koruması, Project AWARE Spesiyalitesi veya Sualtı Naturalist kusrlarından birine katılın ve Consider enrolling in an AWARE – Coral Reef Conservation, Project AWARE Specialty or Underwater Naturalist course to learn güçlendirilebilir dalış tekniklerinin yanısıra çekimin yapacağınız çevre hakkında daha gemiş bir bilgiye sahip olun.

  1. Sadece fotoğrağ çekin ve sadece su kabarcığı bırakın

Hatıra amaçlı birşeyler toplamaktan kaçının. Hemen hemen sualtında bulunan herşey canlıdır ve başka bir canlı tarafından kullanılmaktadır. Mercan, midye veya deniz kabukluları almak, o bölgenin hassas dengesini bozacak ve o bölgenin hızla bozulmasına neden olacaktır.

  1. Fotoğraflarınızı paylaşın

Fotoğraflarınızı “koruma çalışmaları” için kullanabilir çevresel bozulmalar ve darbeler için bir kanıt olarak gösterebilirsiniz. Bilimsel araştırmaları destekleyebilir, “Balina Köpekbalığı Projesi” için bir kaynak sağlayabilirsiniz. Fotoğraflarınızı direk Project AWARE Kurumu’na da gönderebilirsiniz. Fotoğraflarınızın, insanların bakış açılarını değiştirecek ve koruma etkisini artırıcı bir gücü vardır.

  1. Macerayı koruma altına alın

Dalış endüstrisinin lider, kar amacı gütmeyen bir çevre organizasyonu olan Project AWARE’e katılın. Desteğiniz sayesinde, eğitim, yasal yollar ve aksiyon ile sualtı çevreleri koruma altına alınacaktır..

Bu 10 tüyo’nun bir kopyasını www.projectaware.org websayfasının “Education & Awareness” bölümünden indirebilir, ya da her türlü soru için info@projectaware.org.uk email adresini kullanabilisiniz.

Project AWARE Dalış endüstrisinin lider, kar amacı gütmeyen bir çevre organizasyonu olup eğitim, yasal yollar ve aksiyon ile faaliyetlerine devam etmektedir. Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya,  İngiltere ve İsviçre’de ofisleri bulunan Project AWARE Kurumu, dünyada 175 ülkedeki su canlılarını koruma altına almak için birleşmiştir. 1999 yılında bir yardım derneği olarak kurulan Kurum, İngiltere, Eire, Orta Doğu, Afrika, Rusya, Akdeniz ve Kuze kutbu bölgelerinde yerel yardımlar sağlamaktaydı.Kurum hakkında daha fazla bilgi için web sayfalarını ziyaret edebilirsinizwww.projectaware.org.
International PADI, Inc.
www.padi.com

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı