Dalış YazılarıEthem YavaşKöşe Yazıları

Anı – 1

Sevgili dostlar,

Kuzey Akdeniz ülkelerinde onlarca örneğine rastladığımız ve serbest dalışa gönül vermiş bizim gibilerin sabırsızlık ve merakla her ay satın aldığı, binlerce abonesi bulunan, içeriği sadece ve sadece serbest dalış ve zıpkınla balık avı olan ancak hernedense Türkiye’de ( biz sebeplerini biliyoruz ama…! ) hiçbir örneği bulunmayan hatta hiçbir magazin dergisinde iki satır ( 1 – 2 makaleyi geçmez ) bulunmayan ve bahsi geçtiği zaman dahi tu-kaka denilen serbest dalış ve zıpkınla balık avı konusunda sizlere ulaşma, bazı aklı evvellerce sır gibi saklanan ( bu sadece bizim ülkemizde var!! ) ancak dünyada artık şnorkel ile serbest dalış yapan herkesin ezbere bildiği -hiçbir ticari kaygısı olmadan – teknikleri paylaşma, anılarımızı iletme şansı veren sanal denizmagazin‘e teşekkür ediyoruz.

Televolelerde çokca izlediğiniz ancak geçmişinde nice büyük sünger ve balık avcıları yetiştirmiş Bodrum’dan sesleniyoruz ve bundan sonra her ay birlikte olacağımızı umuyoruz. Ee.. böyle bir yerde yaşayıp da onlarca değerli zıpkıncı dost edinmemek mümkün mü? İşte sizlere onlardan bahsedeceğiz. Bugüne kadar dalış yaptığımız meraları ve bu bölgelerde edindiğimiz tecrübeleri anlatacağız. Çok değerli Yunan ve İtalyan zıpkıncı dostlarımızdan ve Yunan adalarındaki dalış noktalarından, yaşadığımız güzel anılardan bahsedeceğiz.

Ayrıca, Türkiye’de ve dünyada düzenlenen ancak maalesef bu konuda yayınlanan herhangi bir kaynak olmadığı için haber alamadığımız yarışma va faaliyetler ve bu yarışmaların kuralları-teknikleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Dünyada kullanılan yeni malzemeler ve bizlerin birebir denediğimiz ürünler hakkında bilgiler vermeye ve sizin de bu konudaki tavsiyelerinizi bütün dostlara ulaştırmaya çalışacağız.

Serbest dalış antrenman teknikleri ve çalışma programları hakkında isim yapmış birçok ustanın kaynaklarından bilgiler aktaracağız.

Gelecek sayıda, sinarit avlama tekniklerinden ve özellikle Alberto MarchStefano BellaniGeorgio Dapirant’ın stillerini ve bu üçlünün farklı tekniklerini anlatacağız.

Lütfen avcılığımızı ticaret için değil, denize, doğaya ve en önemlisi diğer avcılara saygılı olarak yapalım. Hepinize güvenli ve keyifli dalışlar diliyorum…

Ethem Yavaş
Bodrum Spor Serbest Dalış Takımı Sporcusu

flakatr@superonline.com

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı