Dalış NoktalarıDalış YazılarıFehmi ŞenokKöşe YazılarıSeyahatYaşam

Kuşadası – Barbaros Resifi

Dört sığ dalış bölgesini bünyesinde barındırmaktadır. Genellikle ikinci dalışlar için kullanılan resifte büyük balıklara kıyasla makro yaşam daha canlıdır. Dalış bölgelerinden ilki en ilginci olup, genellikle akıntıya karşı başlamaktadır.

Şamandıradan dalışa başladığınızda batıya doğru güçlü bir akıntıya karşı yaklaşık 10 dakika kadar yüzdükten sonra girişi 5 metrede olan bir mağaraya ulaşırsınız. Girişi gizlenmiş bu mağarayı bulmak bizler için oldukça güçken yörenin dalış rehberlerince kolayca bulunmaktadır.

Mağara enine 30 metre kadardır. Yüksekliği 1.5 metre olmasına karşın, genişliği bazı yerlerde 3-5, bazı yerlerde 1 metre ile sınırlıdır. Dolayısı ile içeriye iki kişiden çok girilmemelidir. Dip yapısının çakıl ve taşlık olmasından dolayı sıra size ne zaman gelirse gelsin suyun bulanmasına engeldir.

Mağaranın içi tortusuz ve temizdir. Fotoğraf ilgililerinin mağara girişinde ve iç kısımlarında tepeden süzülen ışık oynamalarını ve içerideki makro yaşamı fotoğraflarına yansıtabilmesi için en az iki dalış yapmalarını öneririm.

Ege’nin renkli süngerleri ile kaplı mağara, içi birkaç çeşit iskorpit ve değişik renkleri olan erkek ve dişi lapin balıklarını barındırır. Bu ufak mağara size onlarca değişik canlı ile unutulmaz anlar yaşatırken, çektiğiniz fotoğraflar ile evinizde dostlarınıza güzel dia gösterileri yapma olanağı sağlayacaktır.

Y. Fehmi ŞENOK
Sualtı Fotoğrafçısı

fsenok@scubaturk.org
www.scubaturk.org

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı