16 -17 Mart 2013 – EAYK Ege Kış Trofesi – III.Ayak – Yarış İlanı

YARIŞ İLANI

1.ORGANİZASYON: EGE AÇIKDENİZ YAT KULÜBÜ

2.YARIŞ SEKRETERLİĞİ: Teos Marina EAYK ofisi Yarış Günleri Sığacık Teos Marina’da kurulacaktır
Telefon: +90 232 745 81 00 faks: 0 232 745 81 00 e-posta: ofis@eayk.net

3.UYGULANACAK KURALLAR:
Yarışlar, Uluslararası Yelken Federasyonu (ISAF) Yelken Yarış Kuralları (RRS) 2013–2016, ISAF Özel Açıkdeniz Yönetmeliği 2012–2013, ISAF Yönetmelik 20, IRC Kuralları 2012 Bölüm A,B,C, Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) Yelken Yarışları Düzenleme Talimatı, Sporcu Lisans, Tescil, Vize ve Transfer Talimatı, Disiplin Suçları ve Cezaları Talimatı, Yelken No Tahsis Talimatı, Reklam Talimatı, Yelken Hakem Talimatı, Genel Yarış Talimatı Madde 19 Temyiz Hakkı. İşbu Yarış İlanı, EAYK Yarış Talimatı/Genel Şartlar–2013, Seyir Talimatı varsa Ek Yarış Talimatları uyarınca yapılacaktır. Talimatlar arasında çelişki olması durumunda Yarış İlanı, Yarış Talimatı, Seyir Talimatı varsa Yarış Ek Talimatlarından tarihi geç olan geçerli olacaktır.

4.REKLAM:
4.1.Yarışların reklam kodu, ISAF Yönetmelik 20 ye göre Kategori C olarak tanımlanmıştır.4.2.Organizasyon Otoritesi yarışa katılan yatlardan yarışın sponsoruna ait flama, bayrak, sticker gibi malzemeleri taşımalarını isteyebilir.

5.YARIŞIN AÇIK OLDUĞU SINIFLAR:
Yarışlar, tam boyları (LOA) 6 – 27 metre arasında bulunan, içten veya dıştan takma bir motora sahip, Yat sınıfı özellikleri taşıyan IRC ve DESTEK sınıfında yarışmayı kabul eden, yarış ve güvenlik kuralları çerçevesinde yarışmaya uygun donanıma sahip tüm yelkenli teknelere açıktır.
5.1.IRC Sınıfları
a) IRC I Sınıfı (Sarı Flama): TCC değeri 1,000 ve üzerinde olan tekneler ile . IRC I Sınıfı tekneler de ENDORSED ölçü belgesi zorunluluğu yoktur.
b) IRC II Sınıfı (Yeşil Flama): TCC değeri 0,999 – 0,949 arasında olan tekneler. IRC II Sınıfı tekneler de ENDORSED ölçü belgesi zorunluluğu yoktur.
c) IRC III Sınıfı (Lacivert Flama): TCC değeri 0,949 ve altında olan tekneler. IRC III Sınıfı tekneler de ENDORSED ölçü belgesi zorunluluğu yoktur
5.2.Destek Sınıfı: boyları 6 metrenin üzerinde olan yatlara açıktır.
Destek sınıfı tüm tekneler tek kategori altında yarışacaktır.
Destek sınıfları için zamana göre düzeltilmiş zaman CT= ET x TCF uygulanacaktır.
CT=Düzeltilmiş zaman ,ET= Yarışta geçen süre , TCF = Zaman düzeltici.

5.KAYIT VE ÜCRETLER
5.1.Yarış Kayıtları, kayıt formu tamamen doldurulmuş, yarışacak teknenin sorumlu kişisi tarafından imzalanarak ve geçerli,IRC sınıfı ölçü belgelerinin aslını ibra ederek yarış sekreterliğine verecektir.
DESTEK Sınıfı için teknenin imal yılı, metre olarak tam boy (LOA) ve spinaker (simetrik veya asimetrik) kullanıp kullanmayacağı beyanı, varsa reklam taşıma belgesi ve 2012 ekip lisansları ile birlikte 16 MART 2013 Cumartesi günü saat 10:00’ a kadar Yarış Sekreterliğine verilmiş olacaktır.
Yarışlara katılan yarışçıların 2013 yılında alınmış veya 2013 vizesi yapılmış lisans belgeleri olması şarttır. Lisansı olmayan sporculara Geçici Lisans EAYK kulübü aracılığı ile çıkartılmaktadır. Lisansı/Geçici Lisansı olmayan sporcular yarışa katılamazlar.
5.2.Yarışlara kaydını yaptıranlar bu Yarış İlanı ile bu Yarış İlanının atıf yaptığı tüm kuralları kabul etmiş sayılırlar.
5.3.Kayıt ücreti 2 yarışa katılan TÜM sınıflar için tekne başına EAYK üyesi teknelere 160,00 tl.
EAYK üyesi olmayan teknelere 185,00 tl.dir.
5.4.Geçici lisans bedeli kişi başı 15.00 Tl. dir. ( Lütfen asıl lisans işlemleri için EAYK a başvurunuz)
5.5.Tekneyi yarışa kayıt yaptıran tekne sahibi/sorumlu kişisi teknede bulunacaktır.
5.6.Kayıt Formlarında belirtilen ekip listesinde değişiklik varsa, bu husus yazılı olarak veya OFİS@EAYK.NET adresine e-posta ile ilan edilen uyarı işareti saatinden 1 saat öncesine kadar bildirilecektir. Sözlü değişiklikler alınmayacaktır.

6.CEZA SİSTEMLERİ:Kural 44.2 Mümkün olan en kısa zamanda ve diğer teknelerden iyice uzaklaştıktan sonra bir tekne derhal bir tramola ve bir kavança atarak aynı yönde bir dönüş yaparak bir dönüş cezası kullanır. Bir tekne finiş hattı veya yakınındaki bir olaydan sonra ceza kullanırsa finiş yapmadan önce hattın rota tarafına tamamen geçecektir. Şeklinde düzenlenmiştir.

7.PUANLAMA:Yarışlarda RRS A4,A4.1, A4.2 puan sistemleri kullanılacaktır.

8.TELSİZ İLETİŞİMİ : Yarışlarda sözlü uyarılar Kanal 73 den duyurulacaktır. Duyulmaması düzeltme nedeni olmayacaktır

9.ROTA ve YARIŞ SÜRESİ: Sığacık parkurunda yapılacak yarışların ilk gün rotası offsetli sosis rotadır 2 yarış olarak planlamıştır,2. Gün yarışı rüzgar durumuna göre ofshore yada şamandıra yarışı olabilir. Şamandıra yarışlarında Yarış süresi tüm sınıflar için 150 dk. dır
Dönüşlerde tüm şamandıralar iskelede bırakılacak, yalnızca finişte finiş şamandırası sancakta bırakılacaktır .

10.YARIŞLARIN PROGRAMI
III. ayak yarışları 3 yarış üzerinden planlanmıştır.
16 MART 2013 Cumartesi 1.GÜN
09.00 Yarış Sekreterliğinin açılışı.
09.00-10.00 Ölçü kontrolleri ve kayıtlar
10.00 Yarış için Skipper brifingi.
11.50 Yarış startı uyarı saati.
17 MART 2013 Pazar 2.GÜN
09.00 Yarış Sekreterliğinin açılışı.
10.00 Yarış için Skipper brifingi.
11.50 Yarış startı uyarı saati.
16.30 ödül töreni

11.START HATTI -START
11.1.Sancak taraftaki Yarış Kurulu Botu üzerindeki turuncu kerteriz bayrağı taşıyan gönder ile İskele taraftaki şamandıra arasındaki hattır.
11.2.Yarışların startı RRS 26 ‘nın değiştirilmiş şekli uyarınca yapılacaktır.
10 dk Uyarı işareti (Sınıf Bayrağı) 1 seda Toka
5 dk Hazırlık işareti 1seda Toka
1 dk Hazırlık işareti 1 seda Arya
0 Sınıf bayrakları 1 seda Arya START.

12.FİNİŞ HATTI
İskele taraftaki Yarış Kurulu Botu üzerindeki mavi kerteriz bayrağı taşıyan gönder ile sancak taraftaki şamandıra arasındaki hattır.

13.ÖDÜLLER
13.1.Her sınıfın ilk üç derecesi ödüllendirilecektir.Yeterli katılım olmadığı sınıflarda Organizasyon komitesi sınıfları birleştirebilir.
13.2.Tekne katılım sayısı sınıf açmaya yeterli olmadığı taktirde katılan teknelere sponsor ödülleri verilecektir.

14.SORUMLULUK
14.1.Yarışçılar yarışlara tamamen kendi sorumlulukları altında katılırlar.
RRS 4 Yarışma Kararı – “Bir teknenin bir yarışa katılma kararı veya yarışa devam etmesi sorumluluğu sadece kendisinindir.”
14.2.Bu yarışları düzenleyen EAYK DERNEĞİ Temsilcileri, Sponsorları, Yarış ve Protesto Kurulları, yarışlar öncesi, yarışlar sırasında veya sonra yarışlar ile ilgili hiçbir malzeme hasarı, yaralanma, kayıp, hasar, her hangi bir sakatlık ve ölüm için hiçbir sorumluluk taşımaz.
14.3.Yarışa kayıt yaptıran yat sahipleri veya sorumlu kişileri; Ekibinin, yatlarının, yarışa katılıp katılmama sorumluluğuna kendileri karar verirler.
14.4.Protesto zaman sınırı komite botunun karaya varışından sonra bir saattir.

15.SİGORTA:Organizasyon Kurulu; tüm tekne sahiplerine, tekne ve yarışçılar dâhil, üçüncü şahıs mali mesuliyet sigortasını yaptırmalarını önemle tavsiye eder.

EAYK YARIŞ KOMİTESİ 05 03 2013

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...

Silent 55: Güneş enerjisi lüks ile birleşirse…

“Ardınızda bıraktığınız karbon ayak iziniz değil; denizden taşıdığınız kumlar olsun” Güneş enerjisi ile çalışan araçların …