Ege’nin ilk tekne ve yat inşa merkezi Aliağa’da kuruluyor

İzmir Aliağa Çaltılıdere’de 150 firmanın faaliyet göstereceği tekne ve yat inşa merkezi kuruluyor.

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, İzmir Aliağa Çaltılıdere’de tekne imalatı için bin 200 dönümlük bir saha ayrıldığını belirterek, 150 şirketin tekne ve yat imalatı yapabileceği bölgede bakım, tamir ve çekek faaliyetleri de gerçekleştirileceğini söyledi.

Yusuf Öztürk, İzmir’de tüm tekne ve yat imalatının denizden uzak alanda yapıldığını vurgulayarak, ‘Üretimi tamamlanan tekne ve yatlar karayolu intikali ile balıkçı barınakları ve yat kulüplerine ulaşıyor, sonrasında denize indiriliyor. Bu da ekstra maliyet demek. Dünyadaki genel trend kümeleşme. Yıllar öncesinde İzmir, herkesin kayık almak için geldiği bir şehirdi, en iyi kayıkları İzmir’de yaparlardı. Yeni merkez ile tekrar bunu sağlamak istiyoruz’ dedi.

Yat inşasında sektörün en önemli bölgelerinin Tuzla ve Antalya olduğunu anlatan Yusuf Öztürk, ‘Buralarda da dağınık bir yapılanma söz konusu. Kümeleşme çok önemli. Bölgemizde şu an önemli bir proje var. Aliağa Çaltılıdere’de tekne imalatı için bin 200 dönümlük bir saha ayrıldı. Üstyapı ile ilgili son aşamalarına gelindi. ÇED raporları alındı. Tahsis yapıldı. Kazma vurmak için eli kulağında gibi gözüküyor’ diye konuştu.

Tekne imalatçılarının yaptıkları tekneleri denize indirme ve indirilen teknenin de test edebileceği alanlar ile ilgili sıkıntılar yaşadığını anlatan Yusuf Öztürk, ‘Sektör kümelenmiş vaziyete gelince denize inme ihtiyacı, test ihtiyacı karşılanmış olacak. Türkiye’de var olan teknelerin günübirlik gezi tekneleri de olsa, özel yatlar da olsa bakımları ile ilgili bir merkezimiz yok. Aliağa-Çaltılıdere bunun için de önemli bir adres olacak” diye konuştu. Tekne imalatının hem bölgesel hem de Türkiye açısından gelişmesi, dünya pazarı ile rekabet edecek konuma gelmesi için denizcilik sektörüne önem verilmesi gerektiğinin altını çizen Öztürk, “Bunun için çocuklarımıza denizi sevdirmemiz gerekiyor. İnsanlar ulaşımda ‘denizi’ bir alternatif olarak görmeli, deniz daha erişilebilir olmalı’ dedi.

SEKTÖR KÜMELEŞME MODELİYLE BÖLGEYE ÇEKİLECEK

Kümeleşme modeli ile bütün sektörün bölgeye gelmesini sağlamayı hedeflediklerini anlatan Yusuf Öztürk, ‘Tekne imalatçıları gelince yan sanayi de gelecek. Çaltılıdere, önemli bir mevki. İzmir, Aliağa bölgesine ve önümüzdeki dönemde planlaması yapılan Çandarlı Limanı’na çok yakın. Dolayısıyla bu bölgede kümeleşmenin bölgeye tekne imalatçıları adına kazanç getireceğini düşünüyoruz. Bu sektör burada yoğunlaşırsa tekne, yat imalatı Türkiye için daha da önemli bir ihracat kalemi haline gelecektir’ ifadesini kullandı.

RAF SİSTEMİ İLE ÇALIŞACAK ‘TEKNEPARK’LAR GELİŞTİRMELİYİZ

Denizciliğin gelişmesinin tabandan başlatılması gerektiğini anlatan Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, ‘Taban da amatör denizciliktir. Amatör denizciliği destekleyici önlemler alınmalı. Marina ücretleri çok yüksek, çok isteseniz de tekne almak istemiyorsunuz. Bunları aşmalıyız. Bunun birtakım modelleri var. Mesela İzmir gibi şehirlerde tekneparklar çok önemli. Raf sistemi gibi tekneler üst üste, yan yana deniz kıyısında olacak şekilde tekneparklar geliştirmemiz gerekiyor. Bu şekilde yaptığınız zaman tekne alacakların maliyeti de düşecektir’ şeklinde konuştu.

Yusuf Öztürk, tekneparkların İzmir içinde Bayraklı, İnciraltı, Güzelbahçe, Karşıyaka yani körfezin iki karşı tarafında olabilecek şekilde konumlandırılabileceğini sözlerine ekledi.

BALIKÇI BARINAKLARI DÜZENLENMELİ

Türkiye’de birçok balıkçı barınağı olduğunu, fakat bunların çoğunda özel tekneler için yer olmadığını belirten Yusuf Öztürk, ‘Buralarda hep balıkçı tekneleri var. Balıkçı barınaklarının derlenip toparlanması ve amatör denizciliği de önem gösterecek şekilde düzenlenmesi lazım’ diye konuştu.

DENİZ HABER AJANSI

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...

Mega yatların sağ kolu: Servis botları

Tender botlar, oldukça farklı büyüklükte ve özelliklerde olabilir. Kimisi neredeyse bir yat kadar dikkat çekici …