Dalış YazılarıKöşe YazılarıMurat Kitapçı

Anı – 16

Selamlar

Anılarımızla tekrar bir aradayız. Sizleri bu sefer oldukça eski yıllara götüreceğim. 20-25 yıl evveline. O yıllarda İTÜ nün sualtı sporları bünyesindeyiz. Malzeme büyük sorun çünkü bu bir ayağı yurtdışında olan, parası ama sıkı parası olanların yaptığı bir spordu. Çünkü
malzeme, kanunlarla ağır vergi kapsamındaydı. Piyasada rekabet mevcut olmadığından şimdiki gibi kampanyalardan hiç yok, mevcut fiyatlar da çok yüksek. Üstelikte istediğiniz renk ve model değil, bulduğunuza razı olacaksınız.

İTÜ de Hava Kuvvetlerimizin RS -84 / 87 hurda uçaklardan çıkarıp İTÜ ye vermiş olduğu kompresörler mevcut . Bu parçalar o yıllarda
herkesin kıyı bucak bulmak için araştırdığı, hatta Eskişehir uçak fabrikasının hurdalığının dan almak için adam aradığı parçalardı. Bunlar keşif uçağı RS lerin iniş/kalkış takımlarına ve yüksek basınç gerekli olan her noktasına hava besleyen kompresörlerine, kiddeismini veren dalış camiası; bir motor ve tornacıda yaptırılmış filtreler ve aksamlarla kullanıma hazır hale getirilmiş kompresörle denizlere açılırdı.

Öyleki biz Türk dalıcıları; pilotlara, atmosferin yükseklerinde hava veren tüplerine çeşitli adaptasyonlar yaparak dalış tüpü haline getirerek denizlere dalmıştık Sovyet Rusya‘nın kapılarının açılması sonucu yurdumuza getirilen, gemilerde ambarlarına havasız ortamlarına inildiğinde, yada benzer ortamlarda hava kaynağı olarak kullanılmak üzere üretilmiş baş aşağı duran tüplerini ve buna bağlı regülatörünü alıp denizlere dalan balıkadamları belki hatırlarsınız (80 li yıllar). Tabii olarak amacına uygun kullanılmaması sonucu üzülerek, kaybettiğimiz genç insanlarımız oldu. Bunun içinde yaratıcı yönü kuvvetli Karadenizliler önemli bir yüzde tutmaktaydılar.

Uçak kompresörleri uzun yıllar hizmet verdiler hala bunlardan görmekteyim. Bizlerde o yıllarda yurtdışına giden tanıdıklara rica edip malzeme siparişi verirdik. Mevcut malzememize de gözümüz gibi bakar sezon sonu uzun süre kullanmayacaksak pudralayıp kaldırırdık.

Benim ilk maskem İtalyan malı bir maskeydi. Eniştem benim deniz hobimi her zaman desteklediğinden, hediye etmişti. Uzun yıllar kullandım. Eskidiğinde yine aynısından türlü zorluklarla almıştım. Şimdi halen o marka, maskedeki favorimdir.

Önümüzdeki yazımızda kaldığımız yerden devam edeceğiz. O ana değin tüm mavilikler,mutluluklar sizlerin olsun.
Murat Kitapçı
Eğtimen – Rehber

kitapcimurat@hotmail.com

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı