Dalış YazılarıKöşe YazılarıMurat Kitapçı

Anı – 4

Selam dostlar!

Deniz anılarıyla yine beraberiz. Rapanatoplamak amacıyla denize çıkacağımız bahar aylarında hazırlık aşamasındayken bizim Rumeli Kavaklı bir denizci arkadaş onyedi metrelik teknesiyle bu seneki sefere benim teknemle çıkalım diye ısrar edince kabul ettik, hazırlık
çalışmalarımızı birlikte sürdürdük.

500 lt. lik hava tankı, büyük bir kompresörü, elbiseleri, paletleri, ağırlıklar, hortumlar, regülatörleri de alınca kumanya ve mazotuda tamamlayıp, denize biran önce kavuşmak isteyen deniz kaplumbağları gibi denize açıldık.

Teknede herkesin bir görevi vardı, biri mutfaktan sorumluydu bir diğeri malzemelerden, birisi kompresörden sorumluyken bende firmayla olan koordinasyondan ve dalış emniyetinden sorumluydum.

İlk çalışma noktamızı yakın olan Garipçe Koyu olarak seçtik. Amacımız ise bir aksaklık durumunda geriye dönmenin kolay olmasıydı. Hazırlandık, denize kavuşunca daha bir özgür ve mutlu olduğumuzu anlamıştık. Herkesin yüzü gülüyordu.

Kaptanımızla birlikte sekiz kişiydik. Kazım ve Hakan ilk olarak daldılar. Derinlik bu mevkide yaklaşık 20 mt. civarındaydı, yarım saat sonra yüzeye sırayla çıkmaya başladılar. Her sey yolundaydı.

Sezonun ilk rapanalarıda gözükmekteydi. Topladığımız rapanaları kalın ipten örülmüş habosa koyuyorduk. 50 kg. kadar alıyordu. Ağır olan bu habosu taşımak için baş aşağı bağlanmış büyük boy bir yuvarlak bidon kullanmaktaydık. Bidon basit bir kaldırma balonuydu ama boşaltma valfi olmadığından yükselme hızını kontrol altında tutma imkanınız yoktu.

Bu nedenle yukarıya yükselirken habos ve bidonu kendi haline bırakmak gerekirdi. Ancak yüzeyde yakalama imkanı olurdu. Tekneye palanga yardımıyla alınır, habosun alt ipi çekilerek boşaltılırdı. Çalışma sistemi de kısaca böyleydi.

Hakan’la Kazım’ın rapanaları güvertede bir köşede durmaktaydı. Bu sezonun mayalarıydılar. Sezon sonu denizin bu bereketini tonlarla anacaktık.

Birde güzel anılarıyla gelecek sefere kadar mavi bir gökyüzü, mavi bir deniz hep yakınınızda olsun.

Murat Kitapçı
Eğtimen – Rehber

kitapcimurat@hotmail.com

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı