Dalış YazılarıKöşe YazılarıMurat Kitapçı

Anı – 10

Merhaba!

Yoğun bir ayı boat show ve kar yağışıyla tamamladık. Anılarımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz.

İmralı adasının meşhur Papaz Kayası’nın nasıl bulunduğunu, adanın eskilerinden o zamanlar öğrendiğime göre, balıkçılığa meraklı olan papaz iyi bir balık taşı aramak için açılmış. Sandalın fars (yer) tahtalarının üzerine kulağını koyarak, dipten gelen seslere kulak vererirken akıntıyla sürüklenmiş.

Adadan da epey açıkta yoğun bir çıtırtının geldiği bu noktanın hemen kerterizini alarak demirini atmış. Peşinden oltasını. Balıklarında bolluğunu görünce oranın devamlı takipçisi olmuş. Bu taş ise tüm adada ve daha sonra Marmara’da meşhur olmuş.

Anlattığım taşlık bulma yöntemi eski oltacıların kullandığı bir metotdur. Dip radarı çıkınca bu metot da unutuldu.

Ada hakkındakı bu kısa bilgilerden sonra seyahatimize geri dönüyorum. Bir gözüm pusulada yol alıyorum. Hava karamakta. Adanın Kaba Burun isimli burnundaki feneri uzaktan görmemiz gerek ama ortada yok. Bu esnada şilebleri sancağımızda görüyoruz. Onlara raslamamamız gerek. Çünkü onlar Bandırma tarafından geliyorlar. O an yanlış rotada olduğumuzu anladık.

Pusuladan gözümüzü ayırmadığımız halde yanlış rotadayız. GPS’imiz de yok! Uzakta ışıklarını gördüğümüz gırgır motorlarına doğru yöneldik. Yanaşarak sorduk mevkimizi. Kurşunlu açıkları olduğunu belirtiklerinde adayı aşırıp kapıdağ yarımadasına yöneldiğimizi hemen anladık. Biraz daha Bandırmaya gidecekmişiz.

Haritamızdan yeni rotamızı çıkarıp karayele dönerek yol verdik. Bir yandan da bunun sebebini tartışıyorduk. İlk anda gözler bana çevrildi. Gözümü rotamdan ayırmadığımı söyledim. Bunun sonunda hatanın pusulada olduğu kanaatinde hem fikir olduk. Nitekim haritadan çıkardığımız rotayla güney burnunu tam önümüzde görecekken, sancakta görüyoruz. O an hatadan emin olduk.

Adanın kıyısını bulunca avcumuzun içi gibi bildiğimiz adayı dönmeye başladık. Nihayet merkezin ışıklarını gördük. Geç bir saat olduğundan demirleyip, hemen uyuduk. Sabah tekne seslerine uyanıyoruz. Güverteye çıkınca tanıdık bir ses “hoşgeldiniz” diye sesleniyor. yeniden adadayız ….

Anımıza tekrar devam edeceğiz. Tüm mavi mutlulukların sizlerin olması dileğiyle … Selamlar …

Murat Kitapçı
Eğtimen – Rehber

kitapcimurat@hotmail.com

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı