Dalış YazılarıKöşe YazılarıMahmut SunerManşet

Sualtı Keşifleri

Bu gün denizlerin altında keşifler yapmak, dalgıçlar için her zamankinden daha kolaydır.

Dalış sınırlarınızı sonuna kadar aşmak ve bilinmeyeni keşfetmek, yeni bir resif veya batık gemiye dalmak ve hakkında araştırmalar yapmak – dalgıçların bu zorlu keşifleri seçme nedenleridir.

Bir gün sürecek kısa bir sualtı araştırmasından, yıllar sürebilecek detaylı bir sualtı araştırma projesinde yer almak için, ehliyetiniz ve yeteneğiniz ne olursa olsun bu araştırma gerektiren dalış programında hepimiz yer alabiliriz. Bu keşif dalışları fazlasıyla tatminkâr olduğu gibi genç dalıcılara yeni ufuklar açmakta da yararlı olmaktadır

Sualtı sporu denince, kişinin illa da bir amaç için dalması gerektiğini söylemek yanlış olur. Kişi, eğitimini aldıktan sonra doğru malzemeyle, zevk için dalışlar yapabilir ve bu da kişiye aradığı dinginliği sağlıyorsa kişi hedefine ulaşmış demektir. Ne var ki, son birkaç senede yarışmacı ruhu taşımayan sporumuza karşı olan heyecanın azaldığını, endüstrinin çeşitli kurumlarından öğreniyoruz. Kulüp, malzeme sağlayıcılar, dalış okulları ve federasyondan spora olan ilginin gün geçtikçe azaldığını söylenmekte.

Konumuz, bu çeşitli kuruluşların sporu nasıl bir yaklaşımla daha sevilir bir hale getireceklerini kapsamamakta. Dalış sporunu çok sevip, dalışlar yapmak isteyen sporcuların karşısına, bir takım önleyici kural çıktığı gibi, ekonomik güçlüklerde çok sevdikleri sporu yapmalarına engel olmaktadır. Seyahat, konaklama, yeme içme ve dalış masrafları üst üste konulduğunda bu günkü şartlarla yılda birkaç dalış yapmak bile çoğu için zor görünmemektedir. Kulüplerimizin çoğu mali güçlük yaşadığından, üyelerinin dalma ihtiyaçlarında maalesef organizasyon edememektedirler.

Geçmiş yıllarda, Türkiye sularında gerçekleştirilen arkeolojik kazılara birçok Türk talebe katılmış ve bunların bir kısmı ileriki yıllarda sualtı arkeoloğu olmuş veya kazılarda başka profesyonel görevler alabilmişlerdir. Üniversitelerimizin, gerçekleştireceği birçok sualtı araştırmasında dalgıçlar görev alabilir ve eğitimlinin işinin çabuk sonlanmasında yarar sağlayabilirler.

İngiltere’de BSAC kulübünün, milli dalış tekneleri bulunmaktadır bu Zodyak botlar, sualtında herhangi bir konuda araştırma yapmak isteyen kulüplerin kullanımı için alınmıştırlar. Araştırma yapmak isteyen kulüp, müracaat ederek tekneyi belli bir süreliğine kullanabilir.

Keşif dalışı, önceden hiç yapmadığınız, normal kulüp ve tatil dalış aktiviteleri planlamalarının çok üzerinde araştırma gerektiren bir hazırlık gerektirir. Bu organizasyon sizin genelde alışık olduğunuz, hafta sonu kulüple veya tatilde yaptığınız dalışa benzemez.

CSH02186_opt-f49c073afe

Başarılı bir keşif dalışı planlamanın, standart dalış planlamasından farklı maddeler içerdiğini aşağıdaki on maddede göreceğiz.

1) Keşif dalışını organize etmek için elimizde araştırmasını yapacağımız bir hedefin bulunması gerekir. Bu hedefin ulaşılabilir olması önemlidir. Hedefin nerede olduğunu bildikten sonra oraya nasıl ulaşacağınızı bulmanız gerekmektedir. Hedef projeleriniz arasında, batmış bir geminin izlerini takip etmekten, denizatlarının yaşam öyküsünü film yapmaya kadar çeşitli sualtı araştırma projelerine dönüştürebilirsiniz.
Eğer hedefiniz de bir batığı tanımlamak yatıyorsa, önceden batıkla ilgili fiziki bilgilere ulaştıktan sonra o bölge ile ilgili sualtı bilgilerini de öğrenmeniz gerekir. Bu araştırmalar, Resifin haritalanması ve resifte bulunan vahşi hayatın kataloglaması da olabilir.

Keşif dalışlarının en genel sebepleri arasında, advance becerilerin geliştirilmesi, eğitimi bulunmaktadır. Bu becerilerin minimum da tutulması yapılacak keşif seyahatinin başarılı olması açısından önemlidir.
Burada amaç hedeften çok, dalıcının tecrübesini arttırmak olmalıdır. Hedefe aşırı şekilde kitlenen dalgıç önemli emniyet kurallarını dikkate almayabilir bu göz ardı edilmemelidir. Teknik dalış keşif gezilerine daha detaylı hazırlanmak gereklidir ayrıca daha masraflı olacağı akılda tutulmalı.

2) ARAŞTIRMA
Araştırma, başarılı olan bir keşif dalış gezisiyle başarısız olanı ayıran farktır. Bu keşif gezisinin olabilirliği üzerinde bütün detayları ele alınarak incelenmeli. Ne uzunlukta olacağı, hangi malzemelere ve tecrübeli dalgıçlara ihtiyaç duyulacağı belirlenmeli.
Keşif seyahati sırasında ihtiyaç duyulacak maddelerin hepsinin bir listesini çıkarmanız çok yararlı olacaktır; dalış noktası, gün, tarih ve dalgıçlardan beklenen seviye becerileri böyle kapsamda bir araştırma seyahati için büyük önem taşımaktadır.

Bölgeye intikal etmeden önce, bölgeyle ilgili detaylı bir çalışma yapmanız gerekir. Bölgenin haritaları, broşür, fotoğraf ve balıkçılardan edineceğiniz koordinatların da yararı olacaktır. Ayrıca portatif elektronik aletler yanında gideceğiniz bölgede, bu resif, batık veya balık sürülerinin takibi olsun dron kullanmak araştırmanıza zaman kazandıracaktır.

3) EKİP
Keşif seyahatinin hedefi ne kadar karışık ve zorluysa, ekibi oluşturacak bireylerin eğitim ve becerileri o kadar önem kazanır. Böyle bir araştırma da keşif liderinin genel olarak herkese karşı bir sorumluluğu olmalı ve lider bireyler arasında ki haberleşmede ortak nokta konumunda bulunmalı. Bu keşif seyahatinin başarısı için büyük önem taşımaktadır. Uzun keşif gezilerinde, işlerin zor gittiği durumlarda, ekip üyelerinin bir biriyle iyi anlaşan ve gerektiğinde tereddütsüz arkadaşının yardımına koşacak bireylerden oluşmalıdır.

4) FİNANSMAN
Seyahat yol masraflarından, konaklama, gıda ve tüplerin dolum una kadar ki masraflar dikkatle hesaplanmalıdır. Bütün keşif gezilerinin bir maliyeti olduğu gibi bu harcamalarında bir idarecisi olması gerekir. Üstlenilecek en zevkli görev olmasa da eğer, çeşitli yerlerden bu proje için destek almaya çalışıyorsanız bu görev çok önemlidir. İlk olarak, gerçekçi bir bütçe hazırlamakta fayda vardır. Bu bütçede, beklenmedik harcamalar içinde bir pay bırakmak akıllı olur. Sıkışıp para dilenmek yerine artan parayı destekçinize geri vermek daha sonra yapacağını projeler için sizi iyi gösterir. Unutmayacağınız bir diğer çok önemli husus ise, ekip üyelerinin sigortası olacaktır. Bu madde yurt dışı seyahatleri için daha da çok önem taşır.

20150805_165945

5) DALIŞ PLANLAMA VE LOJİSTİK
Sualtı keşif organizasyonunun planlaması sadece buz dağının tepesidir. Planlama ve hazırlık bu keşif seyahatinin motoru sayılır. Bu hazırlıkların içinde dalış hazırlıkları, alıştırma dalışları ve gereken becerilerin seyahat öncesi kazanılması çalışmaları yer alır.

Dalış noktasında, günlük olarak yapılacak dalışların planlarının yapılıp bunların uygulanmaya konulması gerekir. Ayrıca, seyahatin maliyetinin tedarik edilip, seyahat giderleri, konaklama, yiyecek tedariki ve malzeme maliyet kontrolü gerekmektedir.

Her şey çok önceden en ince noktasına kadar planlanmalıdır. Eğer bir şeyler doğru gitmediği takdirde ne gibi önlemler alacağınızı önceden bilmek zorundasınız. Mesela, şişme botun motorunun bozulması? Ekipten birinin son anda ayrılması gibi beklenmeyenlere karşı hazır planınız olmalıdır.

6) TIBBİ İLK YARDIM
Keşif gezinizde gözden kaçırmamanız gereken en önemli konulardan biride, araştırma yaptığınız bölgede ulaşılabilir acil ilk yardım olup olmadığıdır.

İlk yardımlık bir durumda bütün ekip elemanlarının nasıl davranması gerektiğini bilmeleri gerekmektedir. Bu ilk yardımın illa da dalışla ilgili bir vaka olması gerekmez. Ülke içinde dahi olsanız, eğer ücra bir köşede araştırma yapıyorsanız yanınızdaki ekip elemanları arasında doktor veya sağlıkçı olması faydalıdır.

7) HABERLEŞME
Detaylı keşif operasyonlarında, ekip arasında iyi bir haberleşme çok önem kazanır. Lider, ekibini her gelişmeden haberdar ederken, ekipte liderini haberdar etmelidir. Seyahat öncesi yapılan sadece e-mail le haberleşme yeterli değildir. Yüz yüze ekip üyeleriyle görüşmek daha iyi sonuçlar verir.

8) YEREL BAĞLANTILAR
Bu tip araştırmalarda, yerel kişi ve kuruluşlarla bağlantı kurmak çok yararlı olabilir. Yerel bağlantıların, seyahatin gerçekleşip neticelenmesinde katkıları az değildir. Kırılan bir malzemenin en kısa zamanda tamir ettirilebilmesi gibi.

9) İHTİYAÇ MADDELERİ
Bu tarz seyahatler illa da bireylerin rahatsızlık çekmesi gerekmez. ‘kamp yapmak veya bütün yiyecekleri sizin yakalamanız gerekiyor’ demek değildir. Bazı bölgelerde, iyi konaklama ve iyi beslenmenin ekip üzerinde moral olacağı unutulmamalıdır.

10) RAPOR
Yapılan keşif seyahati sonunda elde ettiğiniz, dokümanları bir rapor haline getirmeniz bazı keşifler için önemlidir. Dalış notları dışında bütün araştırmanın günlüğü tutulmalı. Bu raporlar ve günlükler ileride kulüp üyelerinin yapacağı benzer seyahatlerde yardımcı olacaktır.
Burada yerimiz kısıtlı olduğundan size keşif seyahati öncesi nelerin hazırlanması ve kontrol edilmesi gerektiğini gösterir başlıkları sıralıyorum.
• Şahsi Malzeme
• Tekne Malzemeleri
• Gaz karışım Malzemeleri (Teknik dalış)
• Dalış Bölgesi Markalama malzemeleri
• Şahsi Dalış malzemesi
• Şahsi yer belirleme malzemeleri
• İlk Yardım Malzemesi
• Dalış Planlama Malzemeleri
• Ulaşım

Deniz Magazin dergisinde, bundan önceki yazımda, okurlara yeni bir dalış noktasının koordinatlarını vereceğimi yazmıştım. Verdiğim nokta Bodrum’da en az iki yıldız dalıcıların dalabileceği bir noktadır.

36 57 610 K 27 201 36 D

Emniyetli, mutlu dalışlar,
Mahmut Suner

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı