Dalış YazılarıKöşe YazılarıMurat Kitapçı

Anı – 8

Mutlu Yıllar;

Yeni yılın bu ilk yazısında tekrar beraberiz!

Anadolukavağı ile Poyrazkoy arasında Karantina adında çok güzel şirin bir koy vardır. Burası eskiden aktif olarak çalışıyordu. Sağlık Bakanlığı altında, Hudut ve Sahiller Gn.Md.’ne bağlı olan koy, gemilerde gerek salgınlar gerek sağlık teşkilatı imkanları artıp aktivasyonunu kaybettiği için boşaltılmıştı.

Doğa harikası olan bu koydaki binalar çevre insanlarınca talan edilmişti. Ihlamur kokularının içindeki bu mekan son yıllarda SAT’çıların özel plajı olarak koruma altındadır.

Su üstünden sualtına geçtiğimizde eskiden bol balık avladığımız, meranın açıklarında bizim ekibimizden Kazım bir rapana dalışı esnasında, yaklaşık 20mt. derinlikte 6 metrelik motorlu bir sandalarastlamıştı. İçi Marsilya kiremitleriyle dolu olan bu tekneyi bulduğunda oldukça şaşırmış ne yapacağını düşünüyordu.

Yyeni batmış olan tekne kullanılabileceği için, kiremitlerini olduğu yere boşalttı. Tekneyi de ırgat ve bumba yardımıyla yukarıya aldı.

Kiremitlerin markası kıyıdakilerle aynıydı. Sert bir havayla kıyıdan aldığı yüküyle fazla gidemeden orada batmıştı. Neden sert bir havayıtercih etti derseniz, ortalıkta ve denizde kimseler olmazda onun içindir.

Kazım bu tekneyi iyi bir bakımdan geçirdi. Makinasını temizletip
çalışmasını sağladı. Arada bir kullanıyordu. Dört ay sonra Kazım’ı arayan bir adam, biz sahilde teknenin yanındayken çıkageldi.

Bulunan teknenin sahibiydi, Beykozdan gelmişti. Oldukça şaşırmıştık. Teknesini geri istiyordu!

“Denizde bulunmuş bir malın sahibi bulan kişidir” diye büyüklerimiz
hep söylerler. Ama Kazım her zamanki sakinliğiyle, bir günlük mesaisini ona harcadığını, tamir masraflarının olduğunu ve bunu ödemesi karşılığında tekneyi geri verebileceğini belirtti. Teknenin ederinin yarısı kadar bir rakam üzerinde anlaştılar. Ve teknesini aldı gitti.

İlginç olan devlete ait binaların kiremitlerini çalarken batan teknesini
geri istemeye gelebilecek kadar rahatlığın ancak bizim yurdumuzda olduğudur!

Şimdi uzun yıllar sonra o bölgeyi, dalış yapacak rapana bulunmadığından kaçak çalışan midyeciler ziyaret ediyorlar.

Bir sonraki yazımızda buluşana değin tüm mutluluklar sizlerle olsun.

Murat Kitapçı
Eğtimen – Rehber

kitapcimurat@hotmail.com

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı