Dalış YazılarıKöşe YazılarıMurat Kitapçı

Anı – 9

Merhaba!

Deniz anılarıyla tekrar birlikteyiz. Bu ay rapana dışında bir deniz anımı anlatacağım.

İmralı adasına balık avlamak ve gezmek amacıyla, dede dostu Kerim ağabey ve arkadaşı Yavuz beyle, Kerim ağabeyin teknesiyle 1990 yılının Ekim ayında Kuruçeşme’den yola çıktık.

Hava gayet güzel, hafif bir poyrazla Ahırkapı önlerine geldiğimizde rotamızı 210 a doğru çevirerek pusulamızı devamlı kontrol ederek yol alıyoruz.

Bir yandan da eski İmralı anılarımızdan bahsederek gülüyor eğleniyorduk. Kerim ağabey İmralı adasının gedikli mutahidi, dedemse Adalet Bakanlığı’na ait olan adanın kaptanı, o vesileyle sıklıkla bir arada olabiliyorduk.

Ada yasak bölge olduğundan, doğal bir cennet, balık bol, arada bir Gemlikli trolcular kaçak olarak yaklaşıp avlanıyorlardı. Kum gemileri meşhur İmralı kumunu İstanbul’a aktarıyorlar. Buna mukabil Adalet Bakanlığı’na ücret ödüyorlar.

Adanın açığındaki Papaz Kayası adıyla meşhur taş ise Marmara’da oldukça popüler. Adanın Tekirdağ yönünde. Adadan sandallı motorla 45 dk açıkta balık, istakoz cenneti. Taşın üstü 27 mt. etekleri ise 60 mt ye doğru gitmekte.

Taşın hikayesiyse oldukça eski, adada eskiden 4 adet rum köyü mevcutmuş, hatta bir rivayete göre Çanakkale Savaşı‘nda Marmara’ya sızan meşhur İngiliz denizaltısını İmralı’da saklanmasını ve kumanya desteğini yapmışlar. Taşı bulanda işte bu köylerden bir papaz

Anılarımıza ve İmralı’ya gelecek sefere devam edecegiz. O ana değin
mutluluklar, selamlar..

Murat Kitapçı
Eğtimen – Rehber

kitapcimurat@hotmail.com

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı