Marmaris – Tarihçesi, Dalış Noktaları ve Özellikleri …

Hayıtlı Burun:

Marmaris çıkışında Keçi Adası Feneri’nin karşısındaki burundur. Dalgıçların Reef diye isimlendirdikleri, kolay tekne demirlenen bir noktadır. Hem eğitim hem de tecrübeli dalgıçların dalabileceği, çok fazla dalış yapılan ancak hala enteresanlığını koruyabilen bu noktada az da olsa amphora parçalarına rastlanır. 5 m ile 38 m arasında kayalık bir zeminde 30 m.lere inildiğinde büyük Orfoz’ları görebilirsiniz.

Abdi Reis Koyu:

Yıldız Adası’nın açık deniz tarafındaki, aynı zamanda dalgıçların suyun berraklığından dolayı Akvaryum da dedikleri çok güzel bir dalış noktasıdır. Eğitim dalışları için uygun ve enteresan olan bu nokta, tecrübeli dalgıçlar için uzun yüzüldüğü takdirde oldukça eğlenceli dalış yapabilecekleri heyecan verici yerlerdendir. Bol miktarda müren, orfoz, lahoz, ve şanslıysanız sinağrit ve akya görebilirsiniz. 0 m ile 33 m ye kadar iner ve balıklar genelde 12 metrelerde başlayan döküntü kayalıklarda görülebilir. Fosforlu Mağara’ya yakın olmasından dolayı çok fazla deniz trafiği vardır.

Yazılı Kaya:

Yıldız Adasın’nın açık deniz tarafında, 3 m den 30-32 metrelere inen bir dalış noktasıdır. Genelde sabah dalışı için çok uygun olan, güzel büyük kayaların ve dik duvarların olduğu bu nokta öğleden sonra çabuk gölge yapar. Bol miktarda saragoz, karagöz ve melanur sürüleri dalgıçları selamlar. Renkli mağara yönüne yüzüldüğünde böcek görmek olasıdır.

Baca Mağarası:

Kesin olarak sualtı fotoğrafçılarının ilgisini çekecek, ancak mağara dalgıçları için yeterince enteresan olmayan, Marmaris’in dalgıçlar tarafından dalınması gereken en ünlü mağarasıdır. 5 m den 50 m ye kadar inen eğitim için ve tecrübeli dalıcılara birlikte hitap eden bir dalış yeridir. Tam burunda 14 m den girilip 4 m den çıkılan büyük bir şömineye benzeyen konik yapısı ile bacayı andıran bir mağaradır. Mağara içinde bol miktarda kırmızı beyaz çizgili kardinal balıkları ve küçük karidesler kesin olarak her dalışta görülebilir.

Aksu Koyu:

Yıldız Adasının açık deniz tarafındadır. Dibe doğru masmavi derinleşmesi ile heyecan vericidir. Eğitim dalışları, tecrübeli dalgıçları ve teknede olup da dalgıç olmayanlara hitap edecek tek koydur. Teknenin demirlendiği yerde eğitim yapan dalgıç adaylarıyla oynaşan bol miktarda küçük balık eğitime ayrı bir zevk katmaktadır. Açığa doğru biraz yüzüldüğünde 18-20 m.lerden itibaren büyük orfozların görüldüğü bir kayalık, tam burunda 40. m lere ulaşan bir duvar ve göbeğinde tam daire bir deliği olan bizans amphorası her dalışta garanti olarak görülebilir.

Kütük Burnu:

0 m ile 52 m lere inen ve duvar dalışı için çok uygun olmasına karşın dip büyüsüne kapılarak limitlerin aşılabileceği, bu nedenle daha dikkatli olmamız gerekn bir dalış noktasıdır. Her dalışta kesin olarak büyük müren ve sinağritler görülebilir. Ay dönümlerinde değişken akıntıya sahiptir.

Kadırga Koyu:

Marmaris’e en uzak noktada, Kadırga Feneri’nin karşısında girişteki kayalığın bulunduğu dalış noktasıdır. 0 m den 38-40 m lere kadar güzel bir Reef’e sahiptir. Hem eğitim dalışları hem de tecrübeli dalgıçların unutulmaz dalış yapabilecekleri ender yerlerdendir. Burada Fener binası yönünde 15 m den başlayan Hellenistik çağa ait bir batık gemi kalıntısının bulunduğu Amphora tarlası vardır. Tamamen kaya üzerinde kalması nedeniyle yüzlerce amphora kayalara yapışık durumdadır. Bihassa sezon başında kayalıklarda ve amphoralar arasında eğer şanslıysanız bol miktarda böcek ve karavida görmeniz olasıdır. Sezon sonu dalışlarında ise dalgıçları hemen hemen her dalışta akya sürüleri selamlar. Amphoralar arasında bulabileceğiniz mürenler sualtı fotoğrafçıları için ilginç olacaktır.

Aşkın CAMBAZOĞLU
Sualtı Arkeoloğu

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...

Marmaris – Tarihçesi, Dalış Noktaları ve Özellikleri …

Kendine özgü güzelliğiyle ve çam ormanlarıyla çevrili bu şirin turizm merkezi’nin halkı, Anadolu’nun diğer kıyı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir