Ayvalık – Cunda Adası

Ayvalığın hemen karşısındaki adaya Cunda Adası denmektedir. Bu adın Piri Reis’in Kitab-ı Bahriye’sinde geçen Yunda Adalarından Galat olduğu sanılmaktadır. Daha sonraları kurtuluş günlerimizde düşmana ilk karşı koyan asker olan Ali Bey’in adı verilmiştir.

Kimi kez halkın Cunda adının, Rumcadan geldiği düşüncesi ile kullanmak istenmediği gözlenmiştir. Oysa Rumlar buraya kokulu ada anlamına gelen Moshonis adını vermişlerdir.

Cunda Adası, Ege Denizi’ne yaptığı uzantısı ile Ayvalık’ı açık denizin hırçın dalgalarına karşı korumaktadır. Bu yarımadadan dolayı ilçe doğal bir liman durumuna gelmiştir. Ayvalık’tan denize bakıldığında, solunuzdaki boğaza Dalyan Boğazı, sağınızdakine ise Dolap Boğazı denilmektedir.

Cunda Adası’nın ucundaki bölgeye ise Pateriça denmektedir. Ayışığı Manastırı olarak türkçeleştirilmiş olan bir manastır Pateriça tepelerini süslemektedir. Pateriça ise koltuk değneği anlamına gelmektedir.

Yarımadanın kuzeyinden ve Maden Adası’na bakan batı bölgesinden derin tüplü dalışlar yapabilirsiniz. Maden Adası ile arada kalan boğaz ile yarımadanın diğer kıyılarını gece dalışları için öneririm.

Yarımadanın her iki tarafındaki dalışlarınızda eski uygarlıklara ev sahipliği yapmış olmasından dolayı birçok antik eserle de karşılaşırsınız. Yarımada yöresinde yapılan dalışlarda topraktan yapılmış birçok kırık kap ve amfora parçalarının fotoğrafını çekme olanağı bulursunuz.

Cunda Adası’nın Edremit körfezine bakan kuzey kısmı, dalış için daha temiz ve balık açısından oldukça verimlidir.

Ayvalık’tan tekne ile gidebileceğiniz gibi kıyı dalışı adı verilen, arabanızı kıyıya çekip derin dalış yapılacak bir bölgedir. Bu nedenle eline zıpkın almış birçok avcı ile karşılaşabilirsiniz.

Kıyıdan yapılan dalışlarda da sazlıklar içinde süzülen bir mürekkep balığını ya da kayalıkların arasına sıkışmış süngerlerin renkli yaşamını izleyebilirsiniz.

Y. Fehmi ŞENOK
Sualtı Fotoğrafçısı

fsenok@scubaturk.org
www.scubaturk.org

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...

Game of Thrones setinde tatil yapmak ister misiniz?

Game of Thrones’un 8. ve final sezonu için geri sayım sürerken popüler dizinin çekildiği fantastik …