Deniz YazılarıKöşe YazılarıMurat AlevSeyahatSeyir DefteriYaşam

Derinsu’nun Kiklad Adaları Turu

2 Ağustos 1998

Kimseye söylemeyeceğinize söz verirseniz size dünyanın en güzel yerini söylerim.” Çeşme Limanı’nda üç hafta olarak planladığımız Yunan adaları gezisi için hazırlık yapıp biri Ankara’dan, diğeri Seferihisar’dan gelecek olan eşim ve kızımı beklerken yan tarafımızdan kıçtankara olan 15 metrelik Belçika bayraklı Eclise teknesinin sahibi / kaptanı Thierry böyle sürdürdü konuşmasını.

Derinsu’nun havuzluğunda oturmuş, karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuyor, sohbet ediyorduk. Kamaradan getirdiğim bir blok notta bu yerin haritasını çizdi, bulabilmemiz için gerekli olan rota ve mesafeleri yazdı. Söylediğine göre bir haftalığına gittiği bu yerde tam üç ay kalmış. “Benimki gene bir şey değil” diyordu, “Bir arkadaşım belki bir ay kalırım diye gitti, bir yılda zor döndü.”

Balıkların ve istakozların üç-dört metre derinlikten neredeyse elle toplanabildiği, su için yağmurun beklemesinin gerektiği bu yer, doğal olarak insan yerleşimlerine oldukça uzaktı. “Kimbilir? Belki bir gün…” diye düşünerek el çizimi haritayı özenle kaldırıp konuyu daha yakın geleceğe çevirdik.

Kutup buzları ile baş edebilmek için baş bodoslamasının altı düz olarak yapılmış saç teknesiyle Thierry bütün Güney Amerika ve Afrika kıyılarını dolaşmış, 50-55 yaşlarında sırım bir adam.

İstanbul’u ve İstanbul’daki marinaları merak ediyordu. Bir de Çeşmenin kuzeyinden Çanakkale Boğazı’na kadar olan koy ve doğal limanları Dilimiz döndüğünce, bildiğimiz kadarıyla yolu üzerindeki her yeri anlattık, alması gereken tüm haritaların numaralarını yazdırdık.

Kalamış Marina ile ilgili, iki yıl öncesine dayanan tatsız bazı anılarımız olduğundan, Atatöy Marina’yı tavsiye ettik. Ekim ayında İstanbul’a gitmek daha sonra da Bodrum’a inerek Yat Lift’te kışlamak niyetindeydi.

Derinsu’nun da kışladığı değerli dostum Yusuf Civelekoğlu’nun yönettiği Yat Lift, bana göre Bodrumdaki en donanımlı ve en uygar çekek yeridir. Hoş bir doğası olması bir yana, personelde dost canlısı, güleryüzlü ve işinin uzmanıdır. Teknemizi her yıl gözümüz arkada kalmadan bırakır gideriz ve dönüşü de iple çekeriz. Bizim için Bodrum’un en güzel yeri yat Lift’tir.

Bunları dilim döndüğünce Thierry’ye de anlatmaya çalıştım. O da yat Lift konusunda önceden öğrendiklerinin doğrulanmasına memnun oldu ve siz de gitmeyi düşündüğümüz adalar konusunda çok ayrıntılı bilgiler verdi.

Her yeri görmüş gibiydi sanki. Planımızda olmayan bazı adalara uğramamızı önerdi, bizim gitmeyi düşündüğümüz bazı adaları da kalabalık oldukları gerekçesiyle pek tavsiye etmedi. Sakız adasında buluşmak üzere ayrıldık. O teknesine döndü, sonra da mazot tankerinin peşine düştü, sakız adası hazırlıkları gözden geçirmeye devam ettik.

Murat ALEV
Liman Kaptanı / Eğitmen

derinmavi_egitim@yahoo.com
www.derinmavi.com.tr

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı