Dalış NoktalarıDalış Yazılarıİhsan KüçükünsalKöşe YazılarıSeyahatYaşam

Belize ve Mavi Delik

Avustralya’nın Great Barrier Reef’ini aratmayacak güzellikte bir barrier resifi olan Belize’de dalmak için Ambergris Caye yada Turnefee ziyaret edeceğiniz yerler olacaktır.

Sun Dancer II ve Belize Aggressor III live-aboard olarak hizmet veren teknelerdir. İki adet reef bölgesi, Lighthouse, Glover ve kıyıdan dalış yapılacak birçok bölge ile dalıcılara çeşitlilik sağlamaktadır.

Duvar dalışının oldukça popüler olduğu Belize’de sualtı görüş mesafesi yaklaşık 30 ila 40 m.’dir.

Duvar dalışlarınında duvarın üstü yaklaşık 15-20m. den başlamaktadır fakat yükseklikle ilgili bir probleminiz varsa duvardan aşağıya bakmamanızı tavsiye ederiz, çünkü dipsiz bir kuyu gibi derinleşmektedir.

Çok renkli mercan ve süngerlerden bahsetmek Belize’nin karakteristik dip yapısını tarif etmek için yeterlidir.

Akya, orfoz, barakuda ve deniz kaplumbağası her dalışta rastlamanız mümkün deniz canlılarından sadece birkaçı.

Resif köpekbalıkları için Shark-Ray Alley, duvar dalışı için Half Moon Cay Wall en iyi dalış noktaları olarak tavsiye edilir.

Belize’nin en önemli dalış noktası hiç şüphesiz Blue Hole (mavi delik) dur. Sanki insan yapısı gibi düzgün gözüken blue hole yaklaşık 100m. çapında 180m. derinliğinde buzul çağı zamanında oluşmuş zamanla içine tuzlu su dolmuş bir oluşumdur.

Reef shark ve hammerhead’lere de rastlanan dalışlarda alçalırken sakin ve sessiz dünya dalgıçlara unutulmaz anlar yaşatmaktadır.

Belize’deki en iyi 5 dalış noktası;

  • The Blue Hole
  • Hol-Chan Marine Park
  • Shark-Ray Alley
  • Glover’s Reef
  • Half Moon Cay Wall

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı