Cengiz DumlupınarDeniz YazılarıFaydalı BilgilerKöşe YazılarıModelcilik

Bir Model Hikayesi

Omurgayı ve postaları kestikten sonra sert bir ağaç üzerine saracağımız bir zımpara ile (su zımparası 80 kum veya aliminyum oksit bez zımpara 60 kum) tam ölçü hizasına kadar zımparalayarak tesviye işlemini tamamlarız.

Bu işlem bittikten sonra omurga ve postalar, plan üzerindeki çizimlerin üzerine koyularak kontrol edilir ve hatalar varsa bu aşamada giderilir. Daha sonra omurga üzerinde baş ve kıç bodoslamada çıtaların gireceği oyuklar açılır.

Şimdi sıra omurgayı tam doksan derecede sabitlemeye ve postaları omurgaya oturtmaya geldi:
Omurgayı sabitlemek için bir model sehpası kullanmamız gerekecektir.

Model sehpası aynı zamanda omurganın eğilmesini önleyeceği için de önemli bir araçtır.Omurgayı sehpaya düzgün ve açısı yere tam 90 derece gelecek şekilde sabitledikten sonra postaları yerleştirmeye başlayacağız

Önce orta postayı koyarak yere ve sağ-sol tarafa tam 90 derece gelecek şekilde oturtalım .Bunu gönye ile ölçerek yapalım.Daha sonra başa veya kıça doğru postaları tam 90 derece açıyı sağlayarak tek tek yerleştirelim

Gerektiği yerde postalar arasına takozlar koyarak postaların hareket etmesini önlememiz gerekir. Postaların baş ve kıç istikametinde yerleştirilmesinden sonra son kontrollerimizi yapalım ve postaları omurgaya yapıştırmaya başlayalım .ve daha sonra hiç oynatmadan kurumaya bırakalım. Omurgamız hazır hale geldikten sonra şimdi dönüşlerin başladığı baş ve kıçtaki postaların köşelerini tatlı bir dönüş yaptıracak şekilde tesviye ederek dönüşlerde çıtaların postalarla tam öpüşmesini sağlayalım.

Çıtaların kaplamasına başlamadan önce şimdi yapacağımız güverte üstü kaplamasının kesilmesi ve eğer daha sonra çıta ile veya kaplama ile kaplanacaksa bunun oluşturulması işi var.
Postaların üst uç kenarları ölçü alınarak güverte üstü 2 mm kontraplaktan kesilir. Postaların üst kesimlerinin düzgün ve birbiri ile uyumlu olmasına dikkat edeceğiz. Aksi takdirde aralarındaki boşluklar güverte kaplamasının posta ile tam öpüşmesini temin etmeyeceğinden daha sonra çökmelere sebebiyet verir.

devam edecek …

CENGİZ DUMLUPINAR
Hobi amaçlı Gemi Modelciliği

cng@pinarhobi.com

Yazı Dizisinin Diğer Bölümleri<< Bir Model HikayesiBir Model Hikayesi – 3 >>

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı