Dalış YazılarıKöşe YazılarıMurat Kitapçı

Anı – 5

Selam dostlar!

Yine deniz anılarıyla birlikteyiz. Rapanaların peşinden ordan oraya
koşturuken, bir önceki yıl cok rapana topladığımız İğneada burnunda dalmaya hazırlanıyorduk ki yaklaşık 300 metre alt tarafımızda yine aynı
firmaya çalıştığımız bir başka tekne demirledi, onlar da hazırlanmaya
başladılar.

Biz dalışa hazırlandık ve çalışmaya basladık. Araştırırken bir tane bile rapana göremedim. Halbuki geçen yıl tonlarca rapana toplamıştık, şimdi ise bomboştu !

Tam deniz bize küstü başka yerde rapana arayalım diye düşünürken
takılan hava hortumumu düzeltmek için geri döndüğümde paletim kumları kaldırdı. Meğerse rapanalar kendilerini kumun altına gömmüşler, omuz omuza denilebilecek sıklıkta sıralanmış duruyorlardı. O anki sevincimi size anlatamam. Gülerken ağzımı sıkıca kapatmak zorunda kaldım!

Hemen elimle kumları havalandırarak rapanaları toplamaya başladım. Beş dakika sonra habosum dolmuş kumlar havalanmış yaklaşık 20 metre karelik bir alan onbeş santim derinliğinde açılmıştı.

Hemen yüzeye yükseldim. Yeni bir habos isterken heyecanla sevinçle durumu anlatıyordum. Hakanla, Kazımda dalmak icin hazırlanmaya başlamışlardı bile … Az zamanda kimse, özellikle alt tarafımızdaki tekne fark etmemeliydi .. Oradaki tüm rapanaları biz toplamalıydık.
On dakika sonra hersey hızla yoluna girmişti. Güverte dolmaya başlamıştı, yemek molası dahi vermeden çalışıyorduk. Herkesin yüzü gülüyordu .

Diger teknede sesler vardı ;
“adamlar harıl harıl topluyorlar . nereden topluyorlar?” diye.
Bir süre sonra bize daha yakın demirlediler, sonra dipten yanımıza geldiler.
.
Gelecek bölümde bu anımızı paylaşmaya devam edeceğiz. O zamana değin tüm mavilikler sizlerle olsun …

Murat Kitapçı
Eğtimen – Rehber

kitapcimurat@hotmail.com

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı