Deniz YazılarıGökhan KarakaşHaberlerKöşe YazılarıSu Altı

Bebeklerden Sualtı Mimik Şov

‘Aquababies’ programıyla 0-12 aylık bebekler anne babalarıyla birlikte önce yüzüyor, daha sonra birkaç saniyeliğine su altına indiriliyor. Bebeklerin kendilerine güvenlerinin artması için uygulanan programa ilgi büyük.

bebeklerden-su-alti-mimik-sov-3957130

Anne karnındaki suyun içinde dokuz ay geçiren bebeklerin hiç de yabancı olmadığı bir ortamda özgüvenlerinin gelişmesine yardımcı olan Aquababies program yaklaşık 2 yıldır Türkiye’de de uygulanıyor. Özellikle henüz birkaç aylık bebeklerin suyun üstünde ve altında kendilerini rahat hissettirmelerini sağlamayla başlayan sistemin temeli doğum öncesine kadar dayanıyor. Henüz yaşını doldurmayan (0-12 aylık) bebekler havuzda anne babalarıyla birlikte yüzdükten sonra birkaç saniyeliğine sualtına indirilerek nefeslerini tutmaları sağlanıyor.

20 yıl önce ortaya çıktı

Dünyaya ilk geldikleri anda edindikleri dalma refleksiyle suyun altına sokulan 8-9 aylık bebekler kolayca su yüzeyine çıkabiliyor. 20 yıl önce İngiltere’de Aquababies adıyla ortaya çıkan programda bebeklerin vücut gücü ve dayanıklılığı gelişirken kendilerine güvenleri de artıyor. Havuz içinde yapılan çeşitli hareketlerle bebeğin anne ve babasıyla birlikte vakit geçirmesi ve onlarla bağının sağlamlaşması sağlanıyor.

‘Vücutları güçleniyor’

Yüzme eğitmeni Ayşe Nataia Akcan, 9 aylık kızının gaz problemini çözmeye çalışırken tanıştığı programı Türkiye’ye getiren isim. Akcan, “Bebekler, nefes tutma egzersizlerine kelime bağdaştırma yöntemi kullanarak başlıyorlar. Bu şekilde yüzleri suyla temas ettiği anda doğal nefes tutma refleksini kontrol ediyorlar. Bebeklerin eğlenceli bir tecrübe edinmeleri bizim için çok önemli. İstatistiklere göre çok sığ sularda bile boğularak can veren önemli sayıda bebek bulunuyor. Temel amacımız bebeklere suyun içinde güvende olmalarını ve suda kendi kendilerine rahatça kenara gitmeyi öğretmek. Ama bunu yaparken kendilerine güvenleri artıyor, vücutları daha güçlü oluyor” diyor.

Ne yapacaklarını çok iyi biliyorlar

Bebeklerin suyun altındaki görüntülerini çeken sualtı fotoğrafçısı olan Balık Gözü Yapım’dan Özgür Gedikoğlu ise, ilginç tespitlerde bulunuyor. Gedikoğlu, “Suyun altına ilk indiklerinde bile hiç şaşırmıyorlar. Ne yapacaklarını çok iyi biliyorlar. Hemen etrafı keşfedip kendilerini yukarıda bekleyen birilerinin varlığını hissederek kolayca yüzeye çıkıyorlar. Şimdiye kadar pek çok canlıyı sualtında görüntüledim ama hiçbiri bir bebeğin ustaca yüzeye çıkmasından güzel değil. Bebeklerin ne yapacağı çok iyi bildiğini onları sualtında görüntülerken görüyorum” diye konuşuyor.

700 bebek eğitim gördü

Hayatını bebeklerin yüzme becerisi üzerine çalışmalar yaparak geçiren Julie-Ann James tarafından İngiltere’de başlatılan program 4 yaşına kadar çocuklarda uygulanıyor. En ideal olanı ise 1 yaşına kadar bebeklerin bu eğitimi alması. 9 ay boyunca suyun içinde yaşayan bebeklerin doğduktan sonra suyu çok sevdiği bilimsel bir gerçek. Eğitim ile bebeğin sudan korkmaması ve kendine güvenmesi hissettiriliyor. Erken yaşta yüzen bebeklerin sosyal açıdan geliştikleri de kanıtlanırken, gelişen güvenleri sayesinde toplum içinde daha etkin oldukları görülüyor. Aquababies’in programından mezun olan bebeğin kol ve bacak koordinasyonun ve nefes tutma yeteneğinin geliştiği gözleniyor. İngiltere’de her hafta 300 bin bebek ders alıyor. Türkiye’de ise şu ana kadar 700 bebek eğitim gördü.

Gökhan Karakaş

milliyet.com.tr

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı