ÇevreDeniz YazılarıGökhan KarakaşHaberlerKöşe Yazıları

Doğal Barış Elçisinin Sınır Tanımaz Yolculuğu

KKTC’de uydu takip cihazı takılarak denize bırakılan caretta caretta ülkeler arasındaki gerginlik ve savaşlara rağmen Doğu Akdeniz’in doğal barış elçisi oldu. Doğu Akdeniz Üniversitesi tarafından Magusa’dan denize bırakılan Bayan DAÜ adlı deniz kaplumbağası önce yıllardır ilişkilerin gergin olduğu Güney Kıbrıs kıyılarında dinlendi. Bayan DAÜ, iç savaşla kaynayan Ortadoğu’ya yönelerek once Suriye’ye, ardından Suriye ile büyük sorunlar yaşayan İsrail’e gitti. Sonra Lübnan’ ve Gazze Şeridi’ne giden caretta caretta Mısır’ın ardından geldiği İsrail açıklarında dolaşıyor.

Son yıllarda sürekli iç savaşlar ve ülkeler arasındaki gerginliklerin yaşandığı Ortadoğu’nun Akdeniz kıyılarında uydu vericisiyle izlenen bir deniz kaplumbağasının ilginç yolculuğu yaşanıyor. Ülkeler arasında hiçbir ticari yada dostluk ilişkisinin olmadığı KKTC ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi, birbirlerinden turist bile kabul etmeyen İsrail ile Suriye ve uluslararası yardıma muhtaç Filistin’in Gazze şeridinde özgürce dolaşan Bayan DAÜ’nün yolculuğu uydu görüntüleriyle takip ediliyor. Bayan DAÜ’nün yolculuğu Akdeniz’de ki deniz kaplumbağaları, foklar ve balinalar üzerine araştırmalar yapan Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin girişimleriyle başladı. Magusa kıyılarında yuva yapan ve çoğalan Caretta Caretta’lardan bazılarına uydu cihazı takarak davranışlarını takip etmeyi amaçlayan DAÜ’ye, KKTC Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı Çevre Koruma Dairesi’de destek verdi. KKTC’de okuyan öğrencilerin yanısıra, Türkiye, Kanada, İngiltere, Avustralya ve Almanya gibi ülkelerden gelen gönüllü gençler gece gündüz Magusa kıyılarında deniz kaplumbağalarını takip ederken tilki ve köpek gibi hayvanların zarar vermesini engelledi.
Deniz kaplumbağasını savaş ve gerginlik durduramadı

Sabaha kadar nöbetleşe sahilde kalan gençler balıkçıları da carettaları korumaya yönelik bilgiler verirken, hayvanların davranışlarının daha iyi takip edilmesi için uydu vericileri alındı. KKTC Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı Çevre Koruma Dairesi’nin desteğiyle alınan uydulardan ilki genç bir dişi olan Bayan DAÜ ismi verilen hayvana takıldı. EXETER Üniversitesi öğrencilerinin de desteğiyle 25 Mayıs’ta uydu cihazı takılan Bayan DAÜ, Magusa’dan denize bırakılırken yönünü güneye çevirdi. KKTC ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi arasındaki sorunlar nedeniyle gergin olan ilişkiler sürerken, Bayan DAÜ Magusa’dan Ayia Napa’ya gitti. Aiya Napa ve Larnaka kıyılarında 9 gün kalan Bayan DAÜ, Ortadoğu’nun en sorunlu ülkelerine doğru yola çıktı. Büyük bir iç savaş yaşayan Suriye kıyılarına giden caretta, Hayfa kıyılarında dolaştı. İsrail’e yönelen caretta 6 günde Tel Aviv plajlarının insandan uzak bölgelerinde dinlendi. Lübnan’ın Beyrut kıyılarında 6 gün dolaşan caretta, tekrar İsrail’e gitti. 5 gün İsrail’de kalan caretta tekrar Lübnan’ın Beyrut kıyılarına döndü. Uluslararası yardım örgütlerinin yardım ettiği Filistin’de ki Gazze Şeridi’nde 10 gün yaşayan caretta rotasını Mısır’a çevirdi. 11 günde Mısır’da kalan Caretta içgüdüleri gereği tekrar İsrail açıklarına geldi.

63 gündür barış elçisi

Ortadoğu’nun Akdeniz kıyılarında 63 gündür özgürce dolaşan carettanın 1-2 yıl içinde tekrar KKTC’ye dönmesi umut ediliyor.Doğu Akdeniz Üniversitesi Biyolojik Bilimler Fakültesi öğretim üyesi deniz biyoloğu Dr. Burak Ali Çiçek, “KKTC’nin kıyıları deniz kaplumbağası gibi nesli tükenen pek çok tür için önemli bir yuvalanma alanı. Caretta carettaların doğal denge için ne kadar önemli olduğunu bildiğimiz için onları korumak için çabalıyoruz. Bayan DAÜ’de uluslararası barışa katkı sağlayan yolculuğunu sürdürüyor. Uydu ile takip ettiğimizde hep birbirleriyle sorunlar yaşayan, yardım konvoylarının bile geçişine izin verilmeyen ülkeler arasında dolaştığını görüyoruz. Bayan DAÜ, doğal yaşamın sınır tanımaz bir barış elçisi olarak sorunlu denizlerde özgürce geziyor. Umarım tekrar KKTC’ye gelecek” dedi.

Türkiye’nin ilk izlenen kaplumbağası: Türkiye 1

Öte yandan Türkiye’nin uyduyla izlenen ilk hayvanı yine bir caretta caretta olmuştu. Temmuz 2007’de Dalyan kumsalından salınan genç dişi deniz kaplumbağasına Türkiye 1 adı verilmişti. Girit’te dolaştıktan sonra Akdeniz’in ortasına yönelen caretta bir yıl içinde Tunus’a gitmişti. Ekolojik Araştırmalar Derneği Başkanı Dr. Ali Fuat Canbolat tarafından takılan uydunun pili bittiği için 1 yıl sonra sinyal alınamamıştı.

Gökhan Karakaş – Milliyet

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı