ManşetYarışlarYelken Sporları

14.Sonbahar Göcek Yarış Haftası

Uluslararası gerçekleştirilen ve 14 farklı ülkeden 450 usta yelkencinin 3 gün boyunca değişken rüzgarlarla yüksek performans sergiledikleri, heyecan dolu 14. Sonbahar Göcek Yarış Haftası sona erdi.

Sonbahar Göcek Yarış Haftası’nda “10 Kasım Atatürk kupası” nı yine “Courrier Du Coeur” teknesi ile yelken duayeni Andrey Arbuzov kazandı.

Göcek Yat Kulübü tarafından 14. kez düzenlenen Sonbahar Göcek Yarış Haftası “10 KASIM ATATÜRK KUPASI” yelken yarışları, Doğuş Grubu, D-Marin Göcek Marina, ERGO Sigorta, E.G.G. Yachting, METRO ve Serenity Yachting sponsorluğunda, 08 Kasım Salı günü yapılan 2 yarış ile başladı.

Sahip olduğu doğa güzellikleri ve sunduğu olanaklarla kalitesini uluslar arası marina sektöründe kanıtlamış, Akdeniz’in incisi gösterilen D-Marin Göcek’in ev sahipliğinde start alan yarış haftasına, 14 farklı ülkeden 61 tekne kayıt yaptırdı. Göcek Yat Kulübü, gezi sınıfı teknelere yarış lezzeti tattırabilmek ve ülkemize daha fazla yelken yarışçısı kazandırabilmek adına, bu yıl Destek ve Gezi sınıflarının birleşiminde bir sınıf daha açtı. IRC sınıfları 29 tekne ile, toplam 61 teknenin ve 7 division’un en yoğun grupları oldu.

Tüm tekneler, yarış haftasının beklenen kuvvetli rüzgarlarına ve özellikle de Doğuş Grubu için koşulacak ilk yarışa hazırlanmak üzere, Fethiye Körfezinde 2 gün süren ekip ve tekne tanıma antremanı yaptılar. Uzun yıllardır bölgede deneyim kazanmış usta yelkencileri, 08 Kasım sabahı Fethiye Körfezinin değişmez yarış alanı İz kayasında, sonbaharın sıcak bir günü karşıladı.

m23-009

Uzun süre doğudan esen rüzgarlar, İblis Burnundan kurtulup güneyden 3-4 KTS ile soluk vermeye başlayınca, duayen Cahit Üren başkanlığındaki yarış komitesinde hareketlilik gözlendi. Rüzgar hızını arttırdıkça, yüzleri gülen IRC sınıfları, saat 13:30 da 180 orsa rotasına start aldı. Hemen ardından, 8 Kts. ye kuvvetini arttıran rüzgarlarla IRC Charter, Charter ve Gezi sınıfı tekneler daha heyecanlı start yakaladılar. Yarış haftasının moralli başlamasını sağlayan rüzgarlar, 9 NM ve 6 NM kısa parkur sosis rotada yelkencilere mola tanımadı ve tüm tekneler saat 15:30 da günün 1. yarışını başarıyla tamamladı.

Fethiye Körfezinde kaba dalgalarla boğuşan parkur botu, üçgen rotanın 2 No’lu şamandırasını güçlükle atıp, koordinat bilgisi verilmesinin ardından süratle D-Marin Göcek yarışı start aldı. Usta yelkencilerin 29 teknelik adrenalin yüklü ve heyecanlı startı sonrası, diğer divisionların temkinli yelkencileri saat 16:05 de birbirlerini kollarcasına start aldı. Öğleden önce esmeyen hava, öğleden sonra iki coşkulu yarış yaptırarak, 450 yelkencinin yüzünü güldürdü. Gücü hiç eksilmeyen 8 kts. rüzgarla açılan balonlar, alaca karanlığın Tersane adası ile verdiği olağanüstü görüntülerde son tekne finish hattını geçtiğinde, saatler 18:40 gösteriyordu.

Göcek Yat Kulübü, 14 farklı ülkeden yelkenciler ve bu yıl 21 tekne ile katılan Türk ekiplerine, Fethiye körfezi Göcek bölgesinin eşsiz güzellikteki koy ve adalarının cazibesinde verdiği ilk gün sınavından başarıyla çıkmıştı.

Rüzgarla dans hayali, sert rüzgarlarla kapışmaya dönüştü.

Haftanın 2. günü planlanan her iki yarış, beklenen çok kuvvetli güneyli rüzgarlar nedeni ile Göcek Koy içerisine taşınmıştı. Yılanlı Ada, Domuz ve Sıralıbük çanağında şamandıralı tasarlanan ve ERGO Sigorta desteğinde koşulan 1. yarış BGB 7 kts rüzgarla 240 orsasına saat 11:15 de ilk startını aldı. IRC sınıfları 7,5 NM mesafeli yarışı 1 – 1,5 saat arasında tamamladı. IRC Charter & Charter ve Gezi sınıfı tekneler ise toplam 6 Mil mesafeli şamandıralı üçgen coğrafi rotayı 2 saat ortalamada bitirdiler.

Bir gün önce kaba dalgalı Fethiye körfezi yarışları yanında, koy içi dar alanda kuvvetli rüzgarlarla, ama sakin sularda koşulan bu yarış yelkencilerin coşkusunu daha da arttırdı. Göcek Yat Kulübü, BARIŞ haftası olarak ilan ettiği bu yarış haftasında yine barış temalı rota planlamıştı. Dünyada ilk defa tasarımlanan ve usta yelkencilerin dünyaya mesajı olacak barış rotası için ekipler sabırsızlıkla Yılanlı ve Zeytin adaları arasında rüzgarlarla vals yaptı.

Barış rotası 1. No orta şamandıra yerleşir yerleşmez, METRO desteğinde planlı günün 2. yarışı, gücünü 15 Knot’a yükselten rüzgar ile start aldı. Belki bir yarış parkurunda yapabileceği en yüksek süratin en az 0,5 mil daha fazlasıyla 1 no’lu şamandıraya yükselen tekneler, aniden rotalarını 2 nolu şamadıraya çevirdiler. Zaman zaman sağnaklarda 30-35 Kts. ye kuvvetlenen rüzgarların önünde full arma yelken açmış tarayan 1 nolu şamandırayı ve teknelerin rota değişimini fark eden komite, yarışı hemen abandone etti. Nerede ise Sıralıbük adasına ulaşmış teknelerin geri çağrılması ilk anda tepki oluştursa da, 240 dan güneye dirisa eden rüzgarın kalması ve süt liman bir deniz, abandoneye büyük anlam kazandı.

Rüzgarsız mola saat 15:50 ye kadar sürdü. Güneyden tazeleyen rüzgarın sürati tekrar 8-10 Kts. yükselince, 2. METRO yarışı 15:55 de tekrar start aldı. IRC sınıflarının startı ardından 5 dk. içerisinde start alan diğer sınıflar start hattına girdiklerinde, rüzgarlar kuvvetini 16-20 KTS ye yükseltmişti. Çok kısa sürede 1 nolu şamandıra sancakta dönüldü ve hızla 2 nolu şamandırya ulaşan tekneler tekrar 1 no’lu şamandıraya seyrederken, sağnaklarla zaman zaman 30-35 Knot’a ulaşan rüzgarlar, dansı kapışmaya dönüştürdü. Ancak bu yarış parkurunda çok önemli dönüş noktası olan 3 nolu şamandıra, yelkencilerin heyecanını arttıran ve bulunduğu coğrafi mevkii de 35 KTS üzerine çıkan rüzgarlara, daha fazla dayanamadı. Tüm tahminleri koy içerisinde yanıltan sert hava nedeniyle doğru bir kararla abandone edilen yarış sonrasında, usta yelkencilerin kendi aralarında çekişmesi D-Marin Göcek Marina’ya emniyetle bağlayıncaya kadar sürdü.

Son güne iki yarış ve zorlu sabır sınavı!

Haftanın son gününe kalan yarış ile beraber iki yarış zorunluluğunda, hava raporları öngörüsüne göre belirlenen yeni rotalar, bir gün öncesinden yarış komitesi tarafından ilan edilerek, etkinlik alanında tüm katılımcılara dağıtıldı. Fırtına cephesi ardından, gece çok kuvvetli yağmur ile rahatlayan hava, sakin ve güneşli günün müjdesini verdi. 10 Kasım sabahı, normal koşullarda günlük batılı rüzgarların her zaman olanak sağladığı iki yarış yapabilme umuduyla, usta yelkenciler diğer bir ustaya saygılarını sunmak üzere Göcek Atatürk meydanında toplandılar. Anma törenleri ardından teknelerine koşan yarışçılar, sonbaharın sakin bu gününde Göcek koyunu kelebeklerle donattılar. Zaman zaman karadan meltem tadında üfleyen rüzgarlar çok geç saatte batıdan hafif 4 Knot esince, METRO yarışı IRC sınıfları için, iki denemeyle saat 12:35 de start alabildi. Çok kısa 5 mil bir yarış olarak planlanmasına karşın, iki kez uzatılan yarışta rüzgarlar 14:30 da ancak güneye dirisa ederek esmeye başlayınca, büyük bir sabır sınavı veren yelkenciler de teknelerinde hareketlenmeye başladılar. E.G.G. Yachting kupası yarışına olanak sağlamayan rüzgar, yine de bu yarışın tamamlanmasına olanak verince, yelkenciler D-Marin plajı önünde keyifli, coşkulu finish alarak, rengarenk balonlarla hoş görseller sağladı.

Büyük kupada, rüzgarların azizliğinde büyük heyecan!

Sonbahar Göcek Yarış Haftasında IRC sınıfları usta yelkencileri, 10 Kasım Atatürk Kupası için yarıştı. Her yıl olduğu gibi, bu yılda Göcek Yat Kulübü tarafından titizlikle hazırlatılan ve yapımı aylar süren, IRC sınıfları düzeltilmiş en iyi zamanlı teknesine verilecek bu ödül için, yine büyük mücadele vardı. İlk 3 yarışta, üç BCT birinciliği ile bu çok özel kupanın en iddialı adayı konumunda sıkı savaş veren Oleg Mustafaev yönetimindeki FOX ekibi, 4. yarışta hafif rüzgarların azizliğinde BCT değerlendirmesinde 12. sıraya düşünce, mücadeleden koptu. Haftanın ilk yarışlarında bir üçüncülük ve iki kez ikincilik sırasında kalan C.D.Couer teknesi, büyük kupa için mücadelesini geçen yıl olduğu gibi, yine son güne bırakmış oldu. Göcek bölgesinin duayeni büyük usta Andrey Arbuzov, rüzgarların ona bu kadar büyük bir şans vereceğini beklemiyordu. Çok kısa mesafeli bu yarışı, 2 saat 24 dk. sürede sabırla tamamlayan Andrey Arbuzov, IRC sınıfından birçok tekne raiting farkı ile 4. yarışın BCT sonuçlarında araya girince, büyük kupayı 5. Kez kaldırmayı hak etti. FOX teknesi ile Oleg Mustafaev ise, 10 Kasım Atatürk kupasına 2. sırada adını yazdırdı ve hayalini gelecek yarışa bıraktı.

m23-013m23-011

Başarılı bir yarış yönetimi ortaya koyan Cahit Üren başkanlığındaki yarış komitesi, yarışın ardından limana ulaştığında, overall ilk 3’lerini kısa sürede ilan etti. Bu sonuçlara göre;

IRC sınıflarında,
1. grupta C.D.Couer teknesi ile Andrey Arbozuv ve ekibi
2. grupta Burusnika teknesi ile Ekatarina Vasilevich ve ekibi,
3. grupta Wee Gizmo teknesi ile Tolga Sevinç-Jock Blair ve ekibi,
IRC Charter sınıfında, Yüksel D2 teknesi ile Fedor Druzhinin ve ekibi,

CHARTER sınıfında,
1. grupta Ege teknesi ile Irmak Yachting ekibi,
2. grupta Moana IV teknesi ile Buğra Mutlu ve ekibi,

FRESHMAN / DESTEK sınıfında ise Beau Gosse teknesi ile Yeni Vira Sailing Team, GÖCEK YAT KULÜBÜ Overall kupasını kaldırmaya hak kazandılar.

m23-023

Yelken Sporuna Destek Teşekkür Ödülü sahibi Cem HAKKO, Göcek Yat Kulübünün sosyal sorumluluk projesi kapsamında yaşama geçirilen yelken okulundan yetişen genç yelkencilerimize destek veren kurum veya şahıslara verdiği, Yelken Sporuna Destek Teşekkür Ödülü’nün 10.su, bu yıl CEM HAKKO ‘ya verildi. Bu çok özel ve anlamlı ödül, Vakko ve Power Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cem Hakko’ya, Göcek Yat Kulübü Komodoru Göker Tuncay ve Vice Komodor Onur Ugan tarafından verildi.

Yelkenli deniz turizmi alanında başarılı çalışmaları ile 20.yılını kutlayan E.G.G.Yachting, Göcek Yat Kulübü’nü 14 yıldır kesintisiz desteklemeye devam ediyor. Çocukların yelken sporuyla tanışması ve genç yelkencilerin yetiştirilmesini öncelikli hedef olarak tanımlayan Göcek Yat Kulübü, ortak hedefe sundukları anlamlı katkı ve öncü rolleri nedeniyle E.G.G.Yachting’e özel ödüller takdim etti. Denizlerde uzun yıllar içinde binbir emekle oluşturulan dostlukların, geleceğin yelkencilerine umut vermesini dileyen konuşmalarla sahnede kucaklaşmaları görülmeye değerdi.

D-Marin Göcek Marina ev sahipliğinde gerçekleşen kapanış gecesi, tüm ekiplere renkli ve eğlenceli anlar yaşattı, Doğuş Grubu, D-Marin, ERGO Sigorta, METRO ve E.G.G. Yachting adına düzenlenen gün yarışlarında ödül kazanan yelkenciler kupalarını, 10 Kasım Cuma günü D-Marin Göcek Marina’da yapılan ödül töreniyle aldılar. Yarış haftasının kapanış günü olan son gecede tüm ekipler, Türkiye’nin en çok dinlenen yabancı müzik radyosu Power FM DJ performansı eşliğinde eğlenceli bir sonbahar molasıyla, uzun bir yaz sezonuna veda ettiler.

(Not : Tüm yarış sonuçları www.gocekyachtclub.org sitesinden edinilebilir)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı