ExtremeManşetYarışlar

En Korkutucu Dalganın Üzerinde Rüzgar Sörfü

Jason Polakow, Atlantik’in en büyük ve korkutucu dalgalarının olduğu Nazare’de imkansızı başardı.

Nazare, Portekiz’de Lizbon’un 120 km kuzeyindeki bir bölge. Atlantik Okyanusu’nun en büyük dalgaları burada görülüyor, haliyle kendisine büyük bir dalga arayan sörf tutkunlarının hayallerini süslüyor. Hatta şöyle söyleyebiliriz, eğer Maui Adası’ndaki Jaws (Peahi) bölgesi sörfçüler için bir “büyük dalga” cennetiyse, Nazare de tam tersine bir büyük dalga cehennemi! Karanlık, soğuk ve korkutucu…

Nazare’ye dair bu gerçekler büyük dalga avcısı Jason Polakow’un daha da iştahını kabarttı. “Nazare’nin eşi benzeri yok! Dünyada görülen her büyük dalgada sörf yaptım ama bu kesinlikle en zorlusuydu,” diyor Polakow. “Dalgalar farklı açılardan geliyor ve kaçabileceğiniz tek bir nokta bile yok!” Hemen yukarıdaki videoda Jason Polakow’un Nazare’nin dev dalgalarıyla dansına tanık olmak mümkün!

Nazare’de dalgalar 30 metre yüksekliğe ulaşabiliyor. Özellikle kış aylarında, dünyanın her yerinden büyük dalga sörfçüleri buraya gelip, Nazare dalgalarının tadına bakmak istiyor. Garret McNamara, 2011 yılında burada en yüksek dalgayı gören isim olmuştu. Ancak Jason Polakow daha farklı bir ilki başardı. Usta sörfçü, Nazare’nin en caydırıcı döneminde sörf yaparak, dünyanın en zorlu dalgasıyla yüzleşti.

“Garrett’ın videosunu ilk izlediğimde, burada müthiş bir potansiyel olduğunun farkındaydım,” diyor Jason Polakow. “Burası Maui gibi değil. Buraya geldiğinizde onlarca eğlenceli dalgayla karşılaşmazsınız. Nazare’de sizi bir ya da iki dalga bekliyor olur ve onları gördüğünüzde, gözlerinize inanamazsınız!” Jason Polakow, Nazare’nin büyük dalgasında rüzgar sörfü yaparak hayalini gerçekleştirdiğini söylüyor.

Jason Polakow windsurfs huge Nazare, Portugal on Februar 02, 2016

Kaynak : http://www.redbull.com/tr/tr/adventure/stories/1331775089160/jason-polakow-nazare-ruzgar-sorfu-video
Fotoğrflar: © Helio Antonio

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı