Pazartesi , Ağustos 19 2019

Bodrum’un İlk Bienali

02 Eylül 2013 tarihinde, Bodrum’un üç ayrı sanat merkezinde açılacak olan ilk Bienal, düzenlemesi, katılımcıları ve deneyimli tasarımcıları ile dünyanın sayılı etkin sanat Bienallerinden biri olma iddiası ile yola çıkıyor. Bu proje, yıllardır Ekim Geçidi sanat projesini gerçekleştiren, Modern Sanatlar Müzesi Derneği ile derneğin kurucusu ve onur başkanı Gülsün Erbil’in girişim ve gayretleri ile Bodrumlu sanatseverlerin beğenisine ve ilgisine sunuluyor. Yerli ve yabancı toplam 50 sanatçının katılacağı Bienal; Bodrum Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi, Bodrum Kalesi, Şevket Sabancı Kültür Merkezi’nde iki ay devam edecek.

Bienalin küratörü, Zürih Güzel Sanatlar Fakültesi Kültürel Çalışmalar Bölümü’nün yüksek lisansını bitiren Banu Grote. Projenin düzenleyicisi ise yurt içinde ve yurt dışındaki disiplinli ve yaratıcı sanat çalışmaları ile sanat çevresinde isim yapmış olan sanatçı Gülsün Erbil, 2003 yılından beri yaklaşık yirmiyi aşkın ilde Cumhuriyetimizin genç kuşaklara emanet ettiği sanat mirasını, Ekim Geçidi sergileri ile yaşatan Gülsün Erbil 1972 yılında İstanbul Bienali’ni ve 1998 yılında da Amerika’daki Harlem Bienali’ni de düşünmüş ve çeşitli etkinliklerle temellerini atmıştır.

İlgililer 2 Eylül’de başlayacak ve iki ay sürecek olan Bienalin coğrafi, tarihi ve kültürel konumuyla, halen dünyanın çeşitli yerlerinde yapılmakta olan yaklaşık 200 Bienal arasında yer alacağına inanıyorlar. Bienal süresince konuyla ilgili yapılacak sempozyumlar da etkinliğe ayrı bir zenginlik katacak.
Ülkeler arası kültür ve sanat ilişkilerinde çağdaş sanatın, yaratıcıları ve esin kaynakları ile sınırlar ötesine taşınmasında Bienallerin önemi yadsınamaz. Bu açıdan bakıldığında son dönemlerde bale, opera, klasik müzik konser etkinlikleri ile sadece güneş ve deniz değil; kültür ve sanatta da uluslararası alanda yerini alan Bodrum’un bu yeni Bienalle yepyeni bir zenginlik kazanacağı kuşkusuz.

bienal

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...

Yüzen Venedik: Costa Venezia 

Costa Cruises’un Çin pazarı için tasarladığı yeni gemisi 135 bin ton ağırlığında, 323 metre uzunluğunda …