ManşetYarışlarYelken Sporları

Genç Yelkencilere Özel Dünya Serisi Başladı

Yelken dünyasındaki genç yetenekleri keşfetmek için geçtiğimiz sene yelken efsaneleri Roman Hagara ve Hans Peter Steinacher tarafından hayata geçirilen Red Bull Foiling Generation 2016 Yeni Zelanda’daki ilk ayakla başladı. İkinci ayağı İstanbul’da yapılacak dünya serisinin ilk ayağını kazanan Mackay ve Wilkinson ikilisi Ekim ayında gerçekleşecek dünya finaline gitmeye hak kazandı.

Olimpiyat şampiyonu Roman Hagara ve Hans Peter Steinacher’in hayata geçirdiği Red Bull Foiling Generation’da, flying phantom tekneleri ile yarışan 16-20 yaş arasındaki genç yetenekler keşfediliyor ve ülke finallerini kazanan takımlar Red Bull Foiling Generation Dünya finalinde yarışma hakkını kazanıyor. Bu yıl ,bir ayağı Türkiye olmak üzere, Almanya, İsviçre, Hollanda, İspanya, Belçika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenecek olan serisinin ülke şampiyonları Ekim ayındaki dünya finalinde karşı karşıya gelecek. Yeni Zelanda’nın Auckland kenti üç gün boyunca Red Bull Foiling Generation serisinin ilk ayağında ev sahipliği yaptı. Mackay ve Wilkinson ikilisi oldukça çekişmeli geçen yarışı birincilikle bitirerek, Ekim ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşecek dünya finalinde yarışma hakkını elde etti.

Red Bull Foiling Generation (1)

Büyük çekişmeye sahne olan Yeni Zelanda yarışında ilk iki sıra final ayağında sürekli değişti. Birinciliği elde eden Mackay-Wilkinson ikilisi son ana kadar ikinciliği elde eden Rippley-McHardie ile mücadele etti ve sonunda kazanmayı başardılar.

Yarışın ardından konuşan Wilkinson, “Gerçekten başa baş bir mücadele yaşadık. Yarışın son anlarında oldukça şanslıydık ve rakiplerimizin önünde bitiş noktasını uçarcasına geçmeyi bildik ve devrilmeden bunu başardık. Bizim için rüya gibi bir hafta sonu oldu. Büyük bir tecrübe kazandığımız yarışı birinci bitirmek harikaydı. Dünya finaline katılmak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Yeni Zelanda’daki mücadeleyle ilgili düşüncelerini aktaran Hagara, “Yeni Zelanda yelken sporunun en etkili olduğu yerlerin başında geliyor. Birçok yetenekli sporcu yarışmak için başvuruda bulundu ve harika bir seyirci atmosferi ile gerçekleşti.” şeklinde konuştu.

Red Bull Foiling Generation’ın bir sonraki ayağı 13-15 Mayıs 2016 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek. Türkiye Yelken Federasyonunun desteğiyle gerçekleşecek yarışta 16-20 yaş aralığından 32 genç yelkenci Amerika’da ki Dünya Finali için kıyasıya bir mücadele verecek. İstanbul ayağında elemeler 13-14 Mayıs’ta finali ise 15 Mayıs’ta gerçekleşecek.

Red Bull Foiling Generation (3)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı