Vaavud iPhone Anemometer

Denizciler için rüzgar hızı bilgisi çok önemli bir parametredir. Bu bilgiye erişmek için binlerce dolarlık cihazlardan faydalanabilirsiniz. Ancak iphone gibi akıllı telefona sahipseniz sadece 50 dolarlık bir yatırımla bu bilgiye kolayca erişebilirsiniz. Bunun için iphone ve android mağazalarından Vaavud uygulaması ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ancak rüzgar hızını ölçebilmeniz için gereken küçük bir anemometer için 50 dolar ödemeniz gerekiyor.  Anemometer içerisinde yer alan mıknatıslar sayesinde rüzgar hızını hesaplayabilen bu uygulama ile doğru rüzgar bilgisine ulaşmak çok kolay.

vaavud4_buyuk

Uygulamanın sitesinde (http://vaavud.com/), ürünün Türkiye’de Bora Özer, Volkan Özer ve Ferhan Kâya tarafından kurulan Esora Yatırım tarafından pazara sunulduğu belirtiliyor.

Esora’nın sitesindeki (http://www.esora.com.tr/)bilgiler ise şu şekilde: (Türkiye fiyatı 129TL)

“Dünya çapında başarı yakalamış, ancak Türkiye’de henüz bilinmeyen yenilikçi ürünlere yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Esora, son olarak akıllı telefonlar için geliştirilen rüzgar ölçme uygulaması Vaavud ile adından söz ettiriyor.

Dünyada ilk defa hiçbir elektronik güç kaynağına ihtiyaç duymadan, gerçek zamanlı rüzgar ölçümü yapabilen uygulama olan Vaavud; ortalama net genel bakış, gerçek ve maksimum rüzgar hızı gibi verileri grafiksel olarak sunuyor.

2011 yılında Danimarkalı mühendislik öğrencileri tarafından lisans tezi kapsamında geliştirilen Vaavud rüzgar ölçer, şu anda Amerika, İngiltere, Almanya, Avustralya ve Japonya’nın da içinde olduğu 12 ülkede kullanılıyor.”

vaavud-iphone-red-200px1

Anemometer’de hiç bir elektronik parça olmadığından yıllarca kullanabileceğiniz bu uygulama ile ilgili daha fazla bilgiye http://www.vaavud.com/ sitesinden ulaşabilirsiniz.

Uyumlu modeller: Application: Iphone 4, 4S, 5, 5C, 5S, iPad 2 ve üstü, Samsung Galaxy S3, S4, HTC One

Özellikler:

• Anlık ortalama ve maksimum rüzgar hızı
• Grafikler
• Grafiklerde istenen bölüme zoom özelliği
• m/s, knots, mph, km/h, bft cinsinden ölçüm seçenekleri
• 2- 25 m/s arası rüzgar ölçümü
• Rüzgar ölçümleri için canlı harita

IMG_7348-313x470

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...

İstanbul’un yüzen evleri yeniden tasarlandı.

Gemi tasarımcısı Mert Ünnü, 80 yıl önce yapılan İstanbul’un yüzen evlerini yeniden tasarladı İstanbul’da 1940’lı …