Denizcinin El KitabıFaydalı BilgilerManşet

İlk Olimpik Yelken Yarışları

Olimpik yelken yarışları 11 Ağustos’a kadar sürecek. Ancak ilk Olimpik yelken yarışları ne zaman başladı biliyor musunuz?

İlk yarış 1900 yılında Paris’te yapılan yaz olimpiyatlarında Seine nehrinde yapıldı. Aslında ilk yarışlar 1896 Atina Olimpiyatları programına alınmıştı, ancak hava koşulları sebebi ile yarışlar gerçekleşemediğinden bir sonraki olimpiyatlarda yapılabilindi. Bu yarışlara bayanlar da katılmıştı. Teknolojik ve atletik gelişmeler sonucunda 1988 yılında bayanlar sınıfı ayrıldı.

1900 – Paris Olimpiyatları

Erken dönemde tekneler tonajlarına göre sınıflandırılıyorlardı. Bazen teknedeki yarışçı sayısı 12’ye kadar çıkabiliyordu. Daha az mürettebat sayısına sahip küçük tekneler ilk olarak 1924 olimpiyatlarında kullanılmaya başlandı ve sayıları 50’li yıllara kadar hızla arttı.

Bugüne kadarki en başarılı Olimpik yelken sporcuları kimlerdir?

Dane Paul Elvström, 1948 – 1960 yılları arasında kazandığı 4 altın madalya ile en başarılılar arasındadır. Öyle ki 1988 Seul olimpiyatlarında 60 yaşında olmasına rağmen madalya için yarışıyordu. Brezilya’lı Tor­ben Grael (1984–2004)ise 5 madalya ile zirvede bulunmaktadır.

Brezilya’lı Tor­ben Grael
Etiketler

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı