Dalış YazılarıEthem YavaşKöşe Yazıları

Anı – 6

Bütün dünyayı üzen savaş ortamında beni tek teselli eden ve üç beş saatte olsa bu karmaşadan uzaklaşmamı sağlayan tek şey denizin mavisi… Zaman zaman düşünüyorum da ne mutlu bana ve siz dostlara ki, uzayın sonsuz boşluğundan sonra en büyük keşf edilmemiş sayılan derinliklerin sessizliğini ve umarsızlığını paylaşabiliyoruz. Hele hele büyük şehirlerde yaşayıp da haftasonunu iple çeken arkadaşlarımı düşündükçe ne kadar şanslı olduğumu tekrar tekrar hatırlayıp, hep şükrediyorum.

Tabiiki bizim camiamız içinde de çözümlenmesi gereken yüzlerce sorun var, geçen yazılarımda bunlardan bahsetmiştim ve üzülerek görüyorum ki, siz dostlardan hala olumlu veya olumsuz bir tepki alamadım.O kadar duyarsız bir toplum haline geldik ki ha adam sendecilik aldı yürüdü. Çevremizdeki olumsuzluklara ve yağmaya bakıp da omuz silkmenin geleceğimize de omuz silkmek olduğunu henüz kavrayamadık. Maalesef içinde bulunduğumuz bu küçücük dalış topluluğu da kendini bilmez terbiyesiz bir elin parmağını geçmeyen sayıdaki adamlar yüzünden ülkenin heryerinde onlara takılan sıfatlarla anılır oldu.

Şimdilerde duyuyorum, bu adamlara o kadar çok rağbet var ki ısrarlara dayanamayıp yeni arkadaşlara ders veriyorlar. Ne mutlu bizlere, siz düşünün artık gerisini ne günlere kaldık. Haftanın beş günü İzmir’in, İstanbul’un balık hallerinde balık satanlar bir de ders veriyor. Öğrencilerine mezatın nasıl yapıldığını da öğretiyorlardır umarım.

Merak ediyorum bu arkadaşlar denizde ilk yardımın ” İ ” sini biliyorlar mı acaba, yarın bugün birini öldürdüklerinde duyarız da vah vah deriz. Kim sorumlu olacak.Sonra kendi bilgileri ne kadar doğru? Antrenman proğramları bütün dünyada hergün değişiyor, takip ediyorlar mı?

Bilmiyorsanız benden duyun.Geçenlerde bazı arkadaşlarım öyle şeyler anlattı ki inanamadım. Adamlar Apnea nedir bilmedikleri halde bu zavallı yeni arkadaşalara apnea dersi veriyorlarmış. Arkadaşlar (Yenilere söylüyorum) kendinizi öldürürsünüz, uyarıyorum… Sizin eğitmen dediğiniz ve paranızı alan adamların sadece birikim ve tecrübeleri var ama bilimsel hiçbir konuyu anlatamazlar. Ancak boy boy zıpkınlar satarlar, malzeme pazarlarlar sizlere.

Bu işler o kadar kolay mı ? Önüne gelen ders veriyor. Şahit olanlar var, yüzmeyi bilmeyen adama 60cm den 110cm kadar tüfek, kakıç vs. satmışlar. Bu adamcağız nerede dalacak diye soruyorum cevap : Marmara !!! Senseiler ve Çekirgeleri

Zaaten deyimler değişiyor. Rastgele denmeyecek bundan sonra. Ne mi ? HAYIRLI İŞLER,BOL KAZANÇLAR…

Burası Türkiye…
Sağlıcakla kalın

Ethem Yavaş
Bodrum Spor Serbest Dalış Takımı Sporcusu

flakatr@superonline.com

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı